fbpx

Kolano biegacza – zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)

Czym jest kolano biegacza (ITBS)?

Kolano biegacza jest to jeden z najczęściej występujących problemów u biegaczy, który dotyczy przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego. Dolegliwości występują głównie po bocznej stronie stawu kolanowego.

Pasmo biodrowo-piszczelowe rozciąga się na bocznej powierzchni uda. Jego przyczep początkowy znajduje się na guzku biodrowym, natomiast końcowy umiejscowiony jest w obrębie bocznej części kości piszczelowej, poniżej szpary stawowej. Stanowi ono zgrubienie powięzi szerokiej uda, będąc jednocześnie miejscem, w które wplatają się rozcięgna mięśnia naprężacza powięzi szerokiej, pośladowego wielkiego oraz pośladkowego średniego.

Kolano biegacza (ITBS) objawy 

Najczęstszymi objawami schorzenia zwanego potocznie kolanem biegacza jest:

  • ból podczas chodzenia głównie po pochyłych powierzchniach oraz przy wchodzeniu oraz schodzeniu ze schodów, biegu, kucania
  • dolegliwości narastają wraz z czasem trwania treningu
  • ból po bocznej stronie kolana o charakterze kłującym
  • ból pojawia się w sposób przewlekły, rzadko urazowy
  • ból może pojawiać się i znikać (może pojawiać się tylko w czasie albo po treningu)

Przyczyny ITBS

Możliwych jest wiele przyczyn bólu po bocznej stronie kolana, jednak należy pamiętać, że czasami nie dotyczą one pasma biodrowo-piszczelowego, lecz z innymi sąsiadującymi strukturami, które dają podobne objawy.

Dolegliwości ze strony pasma powstają w wyniku dociśnięcia go do kłykcia bocznego kości udowej. Na skutek nacisku bardzo mocno reaguje bogato unaczyniona i unerwiona tkanka łączna leżąca między pasmem, a kością. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego struktur leżących po bocznej stronie stawu kolanowego. Jeśli stan ten jest przewlekły, może dochodzić do przebudowy w okolicy dystalnego przyczepu pasma biodrowo-piszczelowego, co w konsekwencji zwiększa jego grubość oraz zaburza cyrkulację płynów w okolicy dysfunkcji.

Kolano biegacza

Przyczyn, które sprzyjają wytworzeniu takich zmian jest wiele. Często należy dopatrywać się ich poza stawem kolanowym, a więc „piętro” wyżej lub niżej, ponieważ z biomechanicznego punktu widzenia kolano określane jest jako wypadkowa biodra i stopy. Zaburzenie ruchomości tych stawów może negatywnie oddziaływać na pasmo biodrowo-piszczelowe. Innym powodem może być też zaburzenie ruchomości odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a co za tym idzie zaburzenie aktywacji mięśni obręczy miednicznej i w rezultacie zmiana biomechaniki chodu czy biegu.

Istotne jest również zwrócenie uwagi na narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej, które również znacząco wpływają na obręcz miedniczną poprzez zaburzenie aktywacji mięśni.

Czynniki wpływające na nieprawidłową pracę pasma biodrowo-piszczelewego to również nieprawidłowo dobrane obuwie, błędna technika biegu czy chodu, które powodować mogą liczne przeciążenia.

Kolano biegacza – meteody leczenia

ITBS ma charakter przeciążeniowy, w związku z czym istotne jest zredukowanie obciążeń treningowych na czas leczenia. Dzięki czemu uzyskać można odpowiednie warunki do gojenia organizmu.

Należy przywrócić równowagę w obrębie całego łańcucha zależnych od siebie stawów. W zależności od przyczyny, należy popracować nad prawidłową aktywnością wyhamowanych mięśni, poprawą tonusu mięśniowego, polepszeniem restrykcji okolic objętych dysfunkcją. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego, ważna będzie również praca naczyniowa, aby zapewnić korzystne warunki do gojenia. Terapia, w zależności od przypadku będzie odbywała się za pomocą różnych metod terapeutycznych, m.in.: terapii mięśniowo-powięziowej, manipulacji powięzi, suchego igłowania, masażu tkanek głębokich czy też terapii wisceralnej.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na obuwie w jakim pacjent uprawia sport. W przypadku zbyt dużego zużycia, bądź złego dopasowania, należy zastanowić się nad jego zmianą.

 

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *