fbpx

rak piersi fizjoterapia

Różowy październik- kiedy się badać i dlaczego warto?

Różowy październik – czym jest?

Od 1985 roku październik to miesiąc świadomości raka piersi. Obchodzimy wtedy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Rak piersi  należy do najczęstszych nowotwór kobiet. Ciągle utrzymująca się wysoka śmiertelność spowodowana jest zbyt późnym wykryciem choroby. Postęp medycyny i  specjalistyczna aparatura stosowana w diagnostyce i leczeniu onkologicznym pozwala na wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby. W zdecydowanej większości przypadków możliwe jest całkowite wyleczenie. Dużą zaletą wczesnego wykrycia nowotworu piersi są operacje oszczędzające pierś. Szybkie wykonanie zabiegu zapobiega wystąpieniu przerzutów.

rak piersi fizjoterapia

Rak piersi – grupa ryzyka

Największe zachorowanie na raka piersi dotyczy kobiet  w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny wykonywać mammografię co dwa lata. W Polsce możliwe jest to zupełnie bezpłatnie w ramach projektu. Głównym celem tego projektu  jest zmniejszenie liczby kobiet, które umierają na raka piersi. Wystarczy zgłosić się na takie bezpłatne badanie. Miejsce wykonywania badania można sprawdzić na stronie internetowej konkretnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub sprawdzić trasę „Mammobusa „ w Polsce. Na takie badanie mogą wybrać się również kobiety spoza ww. grupy wiekowej . Wystarczy pozyskać skierowanie od lekarza ginekologa.

Rak piersi – kiedy się badać?

Kiedy powinny się wybrać ? Jeśli zauważamy  niepokojące objawy  takie jak: wciągnięcie piersi, zmiana w obrębie brodawki, zmiana koloru skóry na piersi, łuszczenie się piersi, guzki lub zgrubienia wyczuwalne pod pachą czy też zmiana kształtu piersi. Ponadto należy pamiętać o regularnym wykonywaniu usg piersi.

Jak wykonać samobadanie piersi?

Każda kobieta powinna również umieć wykonywać samobadanie. W internecie możemy znaleźć masę filmów instruktażowych. Oto przykładowy film instruktażowy :

https://www.youtube.com/watch?v=COJHsHfXwI8

Warto również zwrócić uwagę na znaczenie profilaktyki pierwotnej np. właściwa dieta, zachowana aktywność fizyczna i inne działania pozwalające zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jeśli jesteś kobietą i to czytasz – zadbaj o własne zdrowie. Jeśli jesteś mężczyzną i to czytasz – zadbaj o zdrowie swoich bliskich kobiet – żony, partnerki, matki, koleżanki etc. Budujmy świadomość społeczną. Konsekwencje raka piersi są bardzo poważne. Zabiegi operacyjne nie są końcem procesu leczenia lecz początkiem. Kolejnymi etapami są naświetlania i chemioterapia. Później konieczna jest rehabilitacja – mobilizacja blizny, drenaże limfatyczne, bandażowanie, ćwiczenia kończyny górnej. Następnie systematyczne kontrole i wizyty lekarskie z dużą ilością badań najczęściej trwające do końca życia. Nie warto, skoro możemy sobie pomóc. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *