fbpx

Rehabilitacja łokcia

> > Rehabilitacja-lokcia

Budowa stawu łokciowego

Staw łokciowy jest stawem o złożonej i skomplikowanej konstrukcji. Podobnie jak pozostałe stawy narządu ruchu, narażony jest na liczne urazy i kontuzje.

Za jego mobilność odpowiadają trzy stawy:
– staw ramienno-łokciowy
– staw ramienno-promieniowy
– staw promieniowo-łokciowy

Stawy tworzone z kością ramienną odpowiadają głównie za zgięcie i wyprost, przy czym w stawie ramienno-promieniowym zachodzą również ruchy rotacyjne, natomiast stawy promieniowo-łokciowe (bliższy i dalszy) odpowiadają za pronację oraz supinację. Wszystkie trzy stawy otoczone są jedną, luźną torebką stawową rozpostartą przez włókna mięśniowe mięśnia ramiennego, trójgłowego oraz łokciowego.

Ból stawu łokciowego – przyczyny

Dolegliwości bólowe w obrębie stawu łokciowego często nie są związane z żadnym urazem. Istnieje wiele przyczyn takich dolegliwości, dlatego podczas przeprowadzania wywiadu i badania klinicznego warto znaleźć przyczynę bólu oraz ustalić kierunek dalszej diagnostyki i leczenia.

Tak właśnie jest w przypadku znanego powszechnie łokcia tenisisty, czyli zapalenia kłykcia bocznego kości ramiennej. W tym schorzeniu nie należy skupiać uwagi na leczeniu ogniska bólu, czyli objawu, lecz poszukać przyczyny. Do najczęstszych należą zaburzenie biomechaniki nadgarstka, zmniejszenie ruchomości stawu okolicy łokcia czy napięcie błony międzykostnej pomiędzy kością łokciową, a promieniową. Niekiedy przyczyny należy dopatrywać się w odcinku szyjnym kręgosłupa czy w górnych żebrach.

Łokieć tenisisty jest również często błędną diagnozą, ponieważ czasami ból w okolicy więzadła pierścieniowatego daje takie same objawy, a jest zupełnie inną jednostką chorobową.

Nasz zespół

Kacper Dybowski

fizjoterapeuta

  Katarzyna Trzeciak

  fizjoterapeutka

   Magdalena Mikos

   fizjoterapeutka
    kacper kobyłecki

    Kacper Kobyłecki

    fizjoterapeuta
     Patryk Kardasz rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow

     Patryk Kardasz

     fizjoterapeuta
      Paweł Chudyba

      Paweł Chudyba

      fizjoterapeuta

       Julia Sapalska

       masażystka

        Tomasz Kolada

        fizjoterapeuta

         Ból stawu łokciowego – objawy

         wszelkie zaburzenia nerwu pachowego i tętnicy pachowej spowodują reakcje napięciowe na powięzi mięśnia trójgłowego, dlatego problemy tylnej części barku i okolicy łopatki często promieniują do łokcia i imitują ból po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, co również może być mylone z powszechnie znanym łokciem tenisisty.

         Podobnie jest w przypadku innych znanych jednostek chorobowych dotyczących stawu łokciowego, tj. łokieć golfisty, neuropatie uciskowe (np. zespół rowka nerwu łokciowego), zmiany zapalne (zapalenie kaletki łokciowej), zwyrodnienie lub zmiany pourazowe. W naszym gabinecie zawsze staramy się ustalić przyczynę problemu, po to aby jak najszybciej ją wyeliminować, a następnie unormować wszelkie jej następstwa.

         Schorzenia, które leczymy

         W Krakowskiej Fabryce Zdrowia metody stosowane podczas terapii zawsze dobierane są indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Wśród wykorzystywanych przez nas technik wymienić można terapię manualną, artykulacje stawów, manipulacje, suche igłowanie, zbalansowanie siły i elastyczności mięśni oraz techniki balansujące więzadła BLT. Wszystko po to, aby jak najskuteczniej zlikwidować ból i pomóc pacjentowi wrócić do sprawności.

         • łokieć tenisisty
         • łokieć golfisty
         • zwichnięcia, skręcenia stawu łokciowego
         • zmiany przeciążeniowe
         •  urazy ścięgien i nerwów
         •  stany przed i pooperacyjne
         •  urazy i kontuzje w stawie ostrym