fbpx

Czy łopatka powinna odstawać?

Odstająca łopatka – czy świadczy o dysfunkcji?

Łopatka – płaska i generalnie mało imponująca kość a jednocześnie klucz do poprawnie działającego barku. Co gorsza u znacznej części społeczeństwa, w tym tej aktywnej, niestabilna i źle funkcjonująca. Czy jej odstawanie może świadczyć o dysfunkcji? Czy powinniśmy się tym zająć? Rehabilitacja barku bardzo często związana jest z pracą na łopatce.

Rehabilitacja barku – co ma z tym wspólnego łopatka?

Bark jest jednym z kompleksów, który uszkadza się najszybciej zwłaszcza jeżeli jesteś osobą aktywną. W związku z tym Internet jest zalewany wszelkimi ćwiczeniami, które miałyby rozwiązywać ten problem. Większość z nich skupia się na osławionym i niemal mitycznym stożku rotatorów. Ćwiczenia rotacji z gumą robią niemal wszyscy a łopatka pozostała sama sobie. Pomijając fakt, czy te ćwiczenia mają sens, musimy pamiętać, że wszystkie mięśnie stożka rotatorów przyczepiają się na łopatce, zatem jeżeli ona jest źle ustawiona, to powyższe mięśnie nie będą pracować prawidłowo, a walka z gumą na dłuższą metę na nic się nie zda.

rehabilitacja barku fizjoterapia sportowa krakow bol barku krakow
fizjoterapia sportowa krakow

Czy są jeszcze jakieś powody, dla których powinniśmy się skupić na tej trójkątnej kości?

Oczywiście, łopatka współtworzy dwa anatomiczne i jeden funkcjonalny staw kompleksu barkowego. Oznacza to że jest bardzo ważną funkcjonalną składową barku. Czy powinna odstawać? Zdecydowanie nie!!!

Prawidłowe ułożenie łopatki

Cóż jeżeli nie doszło do urazu nerwu piersiowego długiego, to na 99 % odpowiedzialny jest dysbalans mięśniowy ale żeby to lepiej wytłumaczyć muszę użyć pojęcia rytmu łopatkowo – ramiennego.

W uproszczeniu, rytm łopatkowo ramienny – to sekwencja  ruchów jaki wykonuje łopatka, dzięki któremu, mamy pełny i bezbolesny zakres ruchu w stawie. Aby zachodził efektywnie, łopatka musi przylegać do ściany klatki piersiowej a żeby do tego doszło to „force couple” łopatki muszą pracować w zbalansowanym napięciu.

W takim razie czym są „force couple”

To pary mięśni, których równomierna praca i napięcie sprawia, że łopatka w pełni przylega do klatki piersiowej. Są to

  • górna część mięśnia czworobocznego i dolna część mięśnia zębatego przedniego
  • dolna część mięśnia czworobocznego i górna część mięśnia zębatego przedniego

odstająca łopatka

Niestety, współcześnie balans i współpraca tych par jest mocno zaburzona. Mięsień zębaty przedni, który jest stworzony do tego by trzymać łopatkę w ryzach, jest prawie nieaktywny. A „kaptur” z reguły mocno napięty, bo nie ma go co wyhamowywać

Dlaczego łopatka odstaje?

Ciężko znaleźć jednoznaczne rozwiązanie. Niefizjologiczny tryb życia, zamknięta klatka piersiowa, ciężkie plecaki w szkole 🙂 Nie mniej jednak, niezależnie od przyczyny, musimy zająć się naszą łopatką, bo to ona jest podstawą sprawnie działającego barku.

Jest jeszcze jedna rzecz o której muszę powiedzieć. Jeżeli łopatka przylega już do klatki piersiowej, to jej kąt dolny powinien być skierowany delikatnie od kręgosłupa, i to jest jedyne poprawne ustawienie!!! Dlatego jeżeli kiedykolwiek usłyszeliście od kogoś, ściągnij łopatki w dół albo ściągnij łopatki do siebie, to ktoś nieświadomie czy nie, zaburza wam prace łopatki i pośrednio barku! Jest to kolejny krok w kierunku rehabilitacja barku w gabinecie.

Parę słów podsumowania:

  • Łopatka nie może odstawać od klatki piersiowej, jeżeli tak jest to świadczy to o jej dysfunkcji
  • Ściąganie łopatki w dół czy do siebie nie jest prawidłowym ruchem, i prędzej czy później doprowadzi do bólu
  • Wszystkie ćwiczenia mobility bez prawidłowo ustawionej łopatki, nie przyniosą zamierzonego efektu. Co więcej źle ustawiona łopatka często sprawia, że mobility w ogóle nie jest potrzebne w tym regionie.

Sprawny bark, to stabilna i przylegająca łopatka. To jedyne rozwiązanie i nie ma drogi na skróty.

 

Przeczytaj także:

Staw ramienny rehabilitacja po urazie

Zamrożony bark

2 thoughts on “Czy łopatka powinna odstawać?”

    1. Owszem z punktu widzenia biomechaniki to jest błąd. Zębaty ustawia łopatkę zgodnie ze swoim przyczepem w stronę pachy, natomiast czysta depresja to niepotrzebne angażowanie najszerszego grzbietu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *