fbpx

Przeprost kolan – czym jest i jak leczyć?

Czy przeprost w kolanach to fizjologia?

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli. W niektórych aspektach naszego życia może to się sprawdza, ale nie w przypadku biomechaniki naszych stawów, zwłaszcza jeżeli mówimy o zakresach ruchomości.  Dziś przyjrzymy się bliżej jednemu z najczęstszych nadprogramowych zakresów ruchu w naszym ciele, mianowicie przeproście stawu kolanowego.

przeprost kolan

Bardzo często u pacjentów, którzy przychodzą do mnie z problemami kończyny dolnej, przeprost jest jednym z najczęściej rzucających się w oczy ustawień kolana.  Kiedy zwracam na to uwagę, słyszę odpowiedzi w stylu: „Ale mam tak od dawna…”, „To mnie nie boli…”, „Kiedyś słyszałem/łam, że to normalne i wiele ludzi tak ma…”

Czy to faktycznie normalne? Fakt, to zjawisko dość powszechne, ale zdecydowanie nie fizjologiczne.

Czym jest przeprost kolan?

Jeżeli opisujemy zakres ruchu w stawu kolanowego w płaszczyźnie strzałkowej to bierzemy pod uwagę ruch zgięcia i wyprostu.  Zapisuje się to z reguły tak: 120-150/0/5-10. Oznacza to, że mamy jakieś 120 do 150 stopni zgięcia i 5 -10 stopni przeprostu, ale wykonywanego biernie! Nie powinien przenosić się na pozycję stojącą, a tym bardziej aktywność.

Co powoduje przeprost kolan?

Niektóre osoby mają wrodzoną wiotkość więzadeł, natomiast najczęściej przyczyny przeprostu to: zła biomechanika kończyn dolnych – między innymi niedobór ruchomości w stawach biodrowych czy skokowych oraz środek ciężkości przesunięty zbyt do przodu.

przeprost kolan

Dlaczego przeprost nie powinien pojawiać się w staniu czy aktywności?

Tutaj musimy wspomnieć o rzepce. Rzepka jest strukturą specjalnie wystającą ponad kość udową i piszczel. Jest to celowy biomechaniczny zabieg, ponieważ przez nią przechodzi ścięgno niesamowicie silnego mięśnia czworogłowego, co automatycznie zwiększa kąt przyczepu dystalnego ścięgna do piszczeli i pozwala na wygenerowanie większej siły wyprostnej. A sprawnie działający aparat wyprostny kolana to jedna z podstaw zdrowego funkcjonowania naszego aparatu ruchu.

W ramach podsumowania:

  • Nadmierny przeprost kolan, zwłaszcza w pozycji stojącej czy aktywności, to nie jest fizjologia, tylko dysfunkcja mogąca mocno nam te kolana uszkodzić.
  • Jeżeli przeprost się pojawił, warto zbadać całą kończynę dolną, bo prawdopodobnie to nie kolano jest głównym problemem, a tylko objawem.
  • Dzięki odpowiedniej fizjoterapii można walczyć z problemem przeprostowanych kolan.

Teraz spójrz w lustro i zobacz, jak działa Twoje kolano. Jeżeli wyprostowane wygląda jak banan, a rzepka się chowa, to nie czekaj tylko działaj. Bo za jakiś czas może być boleśnie i nieprzyjemnie. Rehabilitacja kolan pozwoli pozbyć się schorzenia.

 

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *