fbpx

Rehabilitacja Barku

Budowa stawu barkowego

Staw barkowy jest jedną z najbardziej, biomechanicznie, skomplikowanych struktur naszego aparatu ruchu, o relatywnie olbrzymiej mobilności.

Składa się z trzech stawów anatomicznych:

  • staw ramienny
  • staw barkowo-obojczykowy
  • staw mostkowo-obojczykowy

A także dwóch funkcjonalnych:

  • staw łopatkowo – żebrowy
  • staw podbarkowy – inaczej przestrzeń podbarkowa
masaż sportowy

Przyczyny schorzeń stawu barkowego

Jak wiadomo, bark ma olbrzymie możliwości jeżeli chodzi o zakres ruchu, niestety ma to swoją cenę. Powierzchnie stawowe stawu ramiennego nie są do siebie idealnie dopasowane. Zbyt duża głowa kości ramiennej w stosunku do wydrążenia łopatki musi być stabilizowana nie tylko przez więzadła i torebkę stawową ale także przez obrębek i „popularny” stożek rotatorów. Dodatkowo pozostałe składowe stawu barkowego muszą ze sobą współpracować w całkowitej funkcjonalnej wydolności. Dopiero wówczas mamy pewność, że bark pracuje zgodnie z fizjologią.

Anatomia funkcjonalna utrudnia sytuacje jeszcze bardziej. Za pełną fizjologiczną wydolność kompleksu odpowiedzialne jest jego otoczenie, między innymi klatka piersiowa, kręgosłup piersiowy i szyjny. Wobec tego, nasza postawa, ustawienie głowy, odpowiedni tor oddychania oraz względna symetria ciała, również ma tutaj gigantyczne znaczenie

Biorąc pod uwagę sposób w jaki funkcjonujemy, siedzący tryb życia, nagminne wysunięcie głowy poza oś a także zamkniętą klatkę piersiową, nic dziwnego, że ta skomplikowana struktura jest jedną z najczęściej uszkadzanych a rehabilitacja barku to chleb powszedni współczesnej fizjoterapii.

Wskazania do rehabilitacji barku

Jednymi z najczęstszych dolegliwości powodujących problemy ze stawem barkowym są przeciążenia i entezopatie stożka rotatorów, przeciążenia w obrębie głowy długiej bicepsa, uszkodzenia i naderwania obrąbka stawowego, uszkodzenia więzadeł i więzozrostów w obrębie stawów anatomicznych. Zaniedbanie tych dolegliwości może doprowadzić do artroskopii barku czy bardziej skomplikowanych i inwazyjnych zabiegów operacyjnych

Zanim jednak najgorszy scenariusz się ziści i interwencja chirurgiczna będzie niezbędna warto pomyśleć o leczeniu zachowawczym i znalezieniu przyczyny powstałej dysfunkcji – bardzo często może ona tkwić w wadliwej biomechanice lub złych nawykach codziennych

Jak przebiega rehabilitacja barku?

W Krakowskiej Fabryce Zdrowia niemal codziennie zajmujemy się dolegliwościami i urazami stawu barkowego a jego rehabilitację poprzedzamy dokładnym wywiadem. Analizujemy najczęstszą codzienną pozycje, pozycje w trakcie pracy czy aktywność sportową, która dominuje w życiu pacjenta. Sprawdzamy pozycję, wzorce kompensacyjne a to wszystko nakładamy na historię pacjenta, jego wcześniejsze urazy i potencjalne choroby, z którymi może się zbadać.

Po badaniu manualnym i fizykalnym staramy się postawić hipotezę, jak doszło do przeciążenia lub urazu i jak w przyszłości się przed tym uchronić a następnie przechodzimy do terapii.

W Krakowskiej Fabryce Zdrowia pracujemy pełnym wachlarzem współczesnych technik fizjoterapeutycznych. Wykorzystujemy terapię manualną, manipulację powięzi, suche igłowanie, trening funkcjonalny, aby jak najsprawniej pomóc pacjentowi wrócić do sprawności.

Schorzenia, które leczymy

  • Zapalenie kaletki podbarkowej
  • Ciasnota podbarkowa
  • Hypomobilność łopatki
  • Krepitacje w obrębie struktur barku ( trzaskanie, strzelenie w stawie)
  • Urazy i kontuzje w stanie ostrym