fbpx

Rehabilitacja Barku

> > Rehabilitacja-barku

Budowa stawu barkowego

Staw barkowy jest jedną z najbardziej, biomechanicznie, skomplikowanych struktur naszego aparatu ruchu, o relatywnie olbrzymiej mobilności.

Składa się z trzech stawów anatomicznych:

 • staw ramienny
 • staw barkowo-obojczykowy
 • staw mostkowo-obojczykowy

A także dwóch funkcjonalnych:

 • staw łopatkowo – żebrowy
 • staw podbarkowy – inaczej przestrzeń podbarkowa
masaż sportowy

Przyczyny schorzeń stawu barkowego

Jak wiadomo, bark ma olbrzymie możliwości jeżeli chodzi o zakres ruchu, niestety ma to swoją cenę. Powierzchnie stawowe stawu ramiennego nie są do siebie idealnie dopasowane. Zbyt duża głowa kości ramiennej w stosunku do wydrążenia łopatki musi być stabilizowana nie tylko przez więzadła i torebkę stawową ale także przez obrębek i „popularny” stożek rotatorów. Dodatkowo pozostałe składowe stawu barkowego muszą ze sobą współpracować w całkowitej funkcjonalnej wydolności. Dopiero wówczas mamy pewność, że bark pracuje zgodnie z fizjologią.

Anatomia funkcjonalna utrudnia sytuacje jeszcze bardziej. Za pełną fizjologiczną wydolność kompleksu odpowiedzialne jest jego otoczenie, między innymi klatka piersiowa, kręgosłup piersiowy i szyjny. Wobec tego, nasza postawa, ustawienie głowy, odpowiedni tor oddychania oraz względna symetria ciała, również ma tutaj gigantyczne znaczenie

Biorąc pod uwagę sposób w jaki funkcjonujemy, siedzący tryb życia, nagminne wysunięcie głowy poza oś a także zamkniętą klatkę piersiową, nic dziwnego, że ta skomplikowana struktura jest jedną z najczęściej uszkadzanych a rehabilitacja barku to chleb powszedni współczesnej fizjoterapii.

Nasz zespół

Kacper Dybowski

fizjoterapeuta

  Katarzyna Trzeciak

  fizjoterapeutka
   kacper kobyłecki

   Kacper Kobyłecki

   fizjoterapeuta
    Patryk Kardasz rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow

    Patryk Kardasz

    fizjoterapeuta

     Julia Sapalska

     masażystka
      Paweł Chudyba

      Paweł Chudyba

      fizjoterapeuta

       Tomasz Kolada

       fizjoterapeuta

        Wskazania do rehabilitacji barku

        Jednymi z najczęstszych dolegliwości powodujących problemy ze stawem barkowym są przeciążenia i entezopatie stożka rotatorów, przeciążenia w obrębie głowy długiej bicepsa, uszkodzenia i naderwania obrąbka stawowego, uszkodzenia więzadeł i więzozrostów w obrębie stawów anatomicznych. Zaniedbanie tych dolegliwości może doprowadzić do artroskopii barku czy bardziej skomplikowanych i inwazyjnych zabiegów operacyjnych

        Zanim jednak najgorszy scenariusz się ziści i interwencja chirurgiczna będzie niezbędna warto pomyśleć o leczeniu zachowawczym i znalezieniu przyczyny powstałej dysfunkcji – bardzo często może ona tkwić w wadliwej biomechanice lub złych nawykach codziennych

        Jak przebiega rehabilitacja barku?

        W Krakowskiej Fabryce Zdrowia niemal codziennie zajmujemy się dolegliwościami i urazami stawu barkowego a jego rehabilitację poprzedzamy dokładnym wywiadem. Analizujemy najczęstszą codzienną pozycje, pozycje w trakcie pracy czy aktywność sportową, która dominuje w życiu pacjenta. Sprawdzamy pozycję, wzorce kompensacyjne a to wszystko nakładamy na historię pacjenta, jego wcześniejsze urazy i potencjalne choroby, z którymi może się zbadać.

        Po badaniu manualnym i fizykalnym staramy się postawić hipotezę, jak doszło do przeciążenia lub urazu i jak w przyszłości się przed tym uchronić a następnie przechodzimy do terapii.

        W Krakowskiej Fabryce Zdrowia pracujemy pełnym wachlarzem współczesnych technik fizjoterapeutycznych. Wykorzystujemy terapię manualną, manipulację powięzi, suche igłowanie, trening funkcjonalny, aby jak najsprawniej pomóc pacjentowi wrócić do sprawności.

        Inne zabiegi z tej kategorii.

        zabiegi fizjoterapeutyczne

        Zabiegi fizjoterapeutyczne

        Zabiegi rehabilitacyjne dzieli się na 4 główne podgrupy: Kinezyterapia ( czyli szeroko pojęta gimnastyka i ćwiczenia), Fizykoterapia ( działanie wszelkimi bodźcami fizykalnymi np. prąd lub temperatura), Masaż . . .
        fizykoterapia

        Fizykoterapia

        Fizykoterapia to zbiór terapii wykorzystujących w swoim działaniu naturalnie lub sztucznie wygenerowane bodźce fizyczne. Najczęściej używane to bodźce termiczne cieple i zimno ( krioterapia) . . .
        masaz

        Masaż

        Masaż jest to określone oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na organizm człowieka przy biernym zachowaniu się pacjenta (masowanego), mając na celu wywołanie . . .