fbpx

Rehabilitacja Barku

> > Rehabilitacja-barku

Staw barkowy to najbardziej mobilny z naszych stawów. Duży zasięg niesie niestety ze sobą ryzyko niestabilności i możliwości przeciążeń, co często w krótkim czasie prowadzi do urazu barku. Duży zakres ruchu na długiej dźwigni oznacza też duże działające siły, szczególnie podczas upadku bądź trzymania w ręce dużego ciężaru. Z tego powodu urazy barku są jednymi z najpowszechniejszych, a ich rehabilitacja wiedzie prym np. we większości sportów ciężarowych.

Rehabilitacje barku, jak i większości urazów, dzieli się na urazy ostre i schorzenia przewlekłe. Do tych pierwszych dochodzi głównie podczas upadków na sam bark lub na wyprostowane ręce z zablokowanym stawem łokciowym – kość ramienna uderza wtedy w łopatkę i otaczające tkanki miękkie szarpiąc nimi. Głównymi urazami są więc zwichnięcia, niestabilności pourazowe, naciągnięcia i naderwania. Rehabilitacja w tym wypadku skupia się początkowo na diagnostyce i dokładnym określeniu struktury, która uległa uszkodzeniu. W wypadku podejrzenia poważniejszego urazu jak złamanie, zaleca się wykonanie konsultacji ortopedycznej i badania USG.

Kolejnym etapem jest stworzenie uszkodzonym tkankom możliwie najlepszych warunków do regeneracji. Terapia skupia się na redukcji bólu, ewentualnego obrzęku i stanu zapalnego oraz do jak najszybszego powrotu funkcji i pełnego zakresu ruchu w miejscu urazu. Następnie powoli wprowadzane jest obciążenie i techniki sportowe, jeśli pacjent takowych używa. Pod koniec i po procesie gojenia pomocne i przyspieszające go są zarówno techniki manualne barku jak i terapie licznych tkanek miękkich. Do tych znajdujących się głęboko wykorzystywana jest z dobrymi rezultatami technika suchego igłowania.

Do przewlekłych urazów barków dochodzi przeważnie z powodu ich wielomiesięcznych,a czasem nawet wieloletnich przeciążeń, szczególnie przy powszechnym braku stabilności łopatek oraz samych barków. Staw barkowy z powodu swojej mobilności utrzymuje się w miejscu głównie za pomocą mięśni. Ruchy ponad głowę szczególnie mocno obciążają struktury stabilicujące. Jeśli zostaną one  przeciążone, nie będą w stanie odpowiednio utrzymywać kompleksu, co w rezultacie prowadzić może do problemów z ułożeniem (przeskakiwania) barku i do konieczności mocniejszej pracy już przeciążonych mięśni, zataczając tym samym problemowe koło. Nadwyrężany staw zaczyna uciskać okoliczne tkanki, doprowadzając do ich uszkodzeń i zapaleń. Najczęściej rehabilitacji wymagają: ścięgno głowy długiej bicepsa, mięśnie stożka rotatorów, obrąbek i kaletki stawowe.

W procesie rehabilitacji barku oprócz diagnostyki potrzebne jest odnalezienie wzorca ruchu lub czynności, która wielokrotnie powtarzana doprowadziła do dysfunkcji. Najczęściej jest to niepoprawna technika ćwiczeń siłowych, protrakcja barku (wysuwanie do przodu) oraz niestabilności uniemożliwiające jego poprawne ułożenie podczas pracy. Poza korektą czynności prawie zawsze wymagany jest proces stabilizacji całego kompleksu specjalnie dobranymi ćwiczeniami. Techniki manualne ułatwią uzyskanie poprawnego ułożenia kości w stawie podczas ruchu jak i w spoczynku. Techniki powięziowo-mięśniowe oraz suche igłowanie znacząco przyspieszają proces rozluźniania i przywracania fizjologii w mięśniach kompleksu barkowego.

Inne zabiegi z tej kategorii.

zabiegi fizjoterapeutyczne

Zabiegi fizjoterapeutyczne

Zabiegi rehabilitacyjne dzieli się na 4 główne podgrupy: Kinezyterapia ( czyli szeroko pojęta gimnastyka i ćwiczenia), Fizykoterapia ( działanie wszelkimi bodźcami fizykalnymi np. prąd lub temperatura), Masaż . . .
fizykoterapia

Fizykoterapia

Fizykoterapia to zbiór terapii wykorzystujących w swoim działaniu naturalnie lub sztucznie wygenerowane bodźce fizyczne. Najczęściej używane to bodźce termiczne cieple i zimno ( krioterapia) . . .
masaz

Masaż

Masaż jest to określone oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na organizm człowieka przy biernym zachowaniu się pacjenta (masowanego), mając na celu wywołanie . . .