fbpx

Rehabilitacja Barku

> > Rehabilitacja-barku

Budowa stawu barkowego

Staw barkowy jest jedną z najbardziej, biomechanicznie, skomplikowanych struktur naszego aparatu ruchu, o relatywnie olbrzymiej mobilności.

Składa się z trzech stawów anatomicznych:

 • staw ramienny
 • staw barkowo-obojczykowy
 • staw mostkowo-obojczykowy

A także dwóch funkcjonalnych:

 • staw łopatkowo – żebrowy
 • staw podbarkowy – inaczej przestrzeń podbarkowa
masaż sportowy

Przyczyny schorzeń stawu barkowego

Jak wiadomo, bark ma olbrzymie możliwości jeżeli chodzi o zakres ruchu, niestety ma to swoją cenę. Powierzchnie stawowe stawu ramiennego nie są do siebie idealnie dopasowane. Zbyt duża głowa kości ramiennej w stosunku do wydrążenia łopatki musi być stabilizowana nie tylko przez więzadła i torebkę stawową ale także przez obrębek i „popularny” stożek rotatorów. Dodatkowo pozostałe składowe stawu barkowego muszą ze sobą współpracować w całkowitej funkcjonalnej wydolności. Dopiero wówczas mamy pewność, że bark pracuje zgodnie z fizjologią.

Anatomia funkcjonalna utrudnia sytuacje jeszcze bardziej. Za pełną fizjologiczną wydolność kompleksu odpowiedzialne jest jego otoczenie, między innymi klatka piersiowa, kręgosłup piersiowy i szyjny. Wobec tego, nasza postawa, ustawienie głowy, odpowiedni tor oddychania oraz względna symetria ciała, również ma tutaj gigantyczne znaczenie

Biorąc pod uwagę sposób w jaki funkcjonujemy, siedzący tryb życia, nagminne wysunięcie głowy poza oś a także zamkniętą klatkę piersiową, nic dziwnego, że ta skomplikowana struktura jest jedną z najczęściej uszkadzanych a rehabilitacja barku to chleb powszedni współczesnej fizjoterapii.

Nasz zespół

Kacper Dybowski

fizjoterapeuta

  Magdalena Mikos

  fizjoterapeutka

   Katarzyna Trzeciak

   fizjoterapeutka

    Joanna Gajewska

    fizjoterapeutka

     Błażej Lech

     fizjoterapeuta

      Łukasz Gogola

      fizjoterapeuta
       kacper kobyłecki

       Kacper Kobyłecki

       fizjoterapeuta
        Patryk Kardasz rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow

        Patryk Kardasz

        fizjoterapeuta
         Paweł Chudyba

         Paweł Chudyba

         fizjoterapeuta

          Tomasz Kolada

          fizjoterapeuta

           Wskazania do rehabilitacji barku

           Jednymi z najczęstszych dolegliwości powodujących problemy ze stawem barkowym są przeciążenia i entezopatie stożka rotatorów, przeciążenia w obrębie głowy długiej bicepsa, uszkodzenia i naderwania obrąbka stawowego, uszkodzenia więzadeł i więzozrostów w obrębie stawów anatomicznych. Zaniedbanie tych dolegliwości może doprowadzić do artroskopii barku czy bardziej skomplikowanych i inwazyjnych zabiegów operacyjnych

           Zanim jednak najgorszy scenariusz się ziści i interwencja chirurgiczna będzie niezbędna warto pomyśleć o leczeniu zachowawczym i znalezieniu przyczyny powstałej dysfunkcji – bardzo często może ona tkwić w wadliwej biomechanice lub złych nawykach codziennych

           Jak przebiega rehabilitacja barku?

           W Krakowskiej Fabryce Zdrowia niemal codziennie zajmujemy się dolegliwościami i urazami stawu barkowego a jego rehabilitację poprzedzamy dokładnym wywiadem. Analizujemy najczęstszą codzienną pozycje, pozycje w trakcie pracy czy aktywność sportową, która dominuje w życiu pacjenta. Sprawdzamy pozycję, wzorce kompensacyjne a to wszystko nakładamy na historię pacjenta, jego wcześniejsze urazy i potencjalne choroby, z którymi może się zbadać.

           Po badaniu manualnym i fizykalnym staramy się postawić hipotezę, jak doszło do przeciążenia lub urazu i jak w przyszłości się przed tym uchronić a następnie przechodzimy do terapii.

           W Krakowskiej Fabryce Zdrowia pracujemy pełnym wachlarzem współczesnych technik fizjoterapeutycznych. Wykorzystujemy terapię manualną, manipulację powięzi, suche igłowanie, trening funkcjonalny, aby jak najsprawniej pomóc pacjentowi wrócić do sprawności.

           Schorzenia, które leczymy

           • Zapalenie kaletki podbarkowej
           • Ciasnota podbarkowa
           • Hypomobilność łopatki
           • Krepitacje w obrębie struktur barku ( trzaskanie, strzelenie w stawie)
           • Urazy i kontuzje w stanie ostrym