fbpx

Rehabilitacja szyi

> > Rehabilitacja-szyi

Rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa

Część szyjna to jeden z najtrudniejszych w rehabilitacji odcinków kręgosłupa. Jest niezwykle wrażliwa na ból i urazy – wymaga odpowiedniej opieki. Na co zwrócić uwagę przy rehabilitacji odcinka szyjnego kręgosłupa?

Przyczyny bólu szyi

Szyja jest niezwykle skomplikowaną strukturą, która składa się m.in. z kręgów, mięśni, więzadeł oraz struktur nerwowych, żylnych, tętniczych limfatycznych. Bierze ona udział w wielu powiązaniach systemowych. Do jej struktur możemy zaliczyć m.in. gardło, przełyk, krtań i tarczycę.

Odcinek szyjny kręgosłupa na co dzień wykonuje więc mnóstwo pracy. Jego przeciążenie może być powodem uczucia dyskomfortu, a także prowadzić do silnego bólu pojawiającego się w okolicy szyi. Inną przyczyną dolegliwości odczuwanych w okolicach karku może być ucisk i drażnienie nerwów szyjnych, spowodowany np. wypuklinami kręgosłupa.

Ból szyi dosięga zazwyczaj osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia np. wykonują prace biurowe – spędzają większość czasu w bezruchu przed komputerem, zapominając o prawidłowej postawie ciała. Powodem boleści w odcinku szyjnym może być także bezustanny stres bądź uraz, np. po wypadku.

Jeśli zmagasz się z problemem bólu odczuwanego w okolicy szyi, a do tego dolegliwości się nasilają, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Obecnie stosowane metody rehabilitacji szyi pomagają przynieść wymierny efekt w stosunkowo krótkim czasie.

Nasz zespół

Kacper Dybowski

fizjoterapeuta

  Katarzyna Trzeciak

  fizjoterapeutka
   kacper kobyłecki

   Kacper Kobyłecki

   fizjoterapeuta
    Patryk Kardasz rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow

    Patryk Kardasz

    fizjoterapeuta

     Julia Sapalska

     masażystka
      Paweł Chudyba

      Paweł Chudyba

      fizjoterapeuta

       Tomasz Kolada

       fizjoterapeuta

        Rehabilitacja szyi – wskazania

        Odcinek szyjny kręgosłupa tworzy siedem kręgów, które codziennie narażone są na zwyrodnienia. Koniecznie należy udać się do fizjoterapeuty jeśli odczuwasz niepokojące objawy, takie jak:

        • drętwienia rąk,
        • bóle szyi po tylnej stronie głowy, promieniujące aż do czoła,
        • ból podczas ruchów głową,
        • nerwobóle,
        • niedowłady, zaburzenia czucia w kończynach, osłabienie chwytu,
        • zaburzenia pracy serca spowodowane uciskiem na tętnice szyjne,
        • mroczki przed oczami, drżenie gałek ocznych, zaburzenia widzenia,
        • zaburzenia przełykania związane z uciskiem na przełyk.

        Doświadczony specjalista pomoże w prawidłowej diagnozie problemu oraz zleci odpowiednie badania i wskaże drogę, która pomoże Ci odzyskać energię i zwinność.

        Rehabilitacja szyi – leczenie

        W KFZ Centrum Profesjonalnej Fizjoterapii, podczas rehabilitacji kręgosłupa w odcinku szyjnym, stosowane są techniki terapii manualnej takie jak np. terapia powięzi czy też terapia manualna według standardów IFOMPT.

        Terapia manualna jest jedną z metod fizjoterapii, określaną jako holistyczna. Oprócz natychmiastowego złagodzenia dolegliwości może trwale poprawić stan zdrowia pacjenta – odblokować fragmenty kręgosłupa lub stawów oraz przywrócić ruchomość w obszarach, które wymagają pomocy specjalisty. Terapia manualna to nieinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia, przeprowadzana z wykorzystaniem dłoni i dotyku.

        Jedną z metod terapii manualnej jest Metoda Manipulacji Powięzi. Po zdiagnozowaniu zaburzeń terapeuta stosuje techniki manipulacji powięzi. Polegają one na wykorzystaniu zewnętrznego tarcia i osiągnięciu stanu zapalnego miejscowego, co ma na celu przywrócenie funkcji w obrębie tkanek i zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

        Pamiętaj, że ważna jest również Twoja samodzielna praca w domu. Specjalista pokaże Ci odpowiednie ćwiczenia, które powinieneś wykonywać regularnie. To pomoże Ci wyeliminować złe nawyki, zapobiega nawrotom bólu i przyspiesza proces leczenia.

        Inne zabiegi z tej kategorii.

        zabiegi fizjoterapeutyczne

        Zabiegi fizjoterapeutyczne

        Zabiegi rehabilitacyjne dzieli się na 4 główne podgrupy: Kinezyterapia ( czyli szeroko pojęta gimnastyka i ćwiczenia), Fizykoterapia ( działanie wszelkimi bodźcami fizykalnymi np. prąd lub temperatura), Masaż . . .
        fizykoterapia

        Fizykoterapia

        Fizykoterapia to zbiór terapii wykorzystujących w swoim działaniu naturalnie lub sztucznie wygenerowane bodźce fizyczne. Najczęściej używane to bodźce termiczne cieple i zimno ( krioterapia) . . .
        masaz

        Masaż

        Masaż jest to określone oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na organizm człowieka przy biernym zachowaniu się pacjenta (masowanego), mając na celu wywołanie . . .