fbpx

Rehabilitacja szyi

Rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa

Część szyjna to jeden z najtrudniejszych w rehabilitacji odcinków kręgosłupa. Jest niezwykle wrażliwa na ból i urazy – wymaga odpowiedniej opieki. Na co zwrócić uwagę przy rehabilitacji odcinka szyjnego kręgosłupa?

Przyczyny bólu szyi

Szyja jest niezwykle skomplikowaną strukturą, która składa się m.in. z kręgów, mięśni, więzadeł oraz struktur nerwowych, żylnych, tętniczych limfatycznych. Bierze ona udział w wielu powiązaniach systemowych. Do jej struktur możemy zaliczyć m.in. gardło, przełyk, krtań i tarczycę.

Odcinek szyjny kręgosłupa na co dzień wykonuje więc mnóstwo pracy. Jego przeciążenie może być powodem uczucia dyskomfortu, a także prowadzić do silnego bólu pojawiającego się w okolicy szyi. Inną przyczyną dolegliwości odczuwanych w okolicach karku może być ucisk i drażnienie nerwów szyjnych, spowodowany np. wypuklinami kręgosłupa.

Ból szyi dosięga zazwyczaj osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia np. wykonują prace biurowe – spędzają większość czasu w bezruchu przed komputerem, zapominając o prawidłowej postawie ciała. Powodem boleści w odcinku szyjnym może być także bezustanny stres bądź uraz, np. po wypadku.

Jeśli zmagasz się z problemem bólu odczuwanego w okolicy szyi, a do tego dolegliwości się nasilają, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Obecnie stosowane metody rehabilitacji szyi pomagają przynieść wymierny efekt w stosunkowo krótkim czasie.

Rehabilitacja szyi – wskazania

Odcinek szyjny kręgosłupa tworzy siedem kręgów, które codziennie narażone są na zwyrodnienia. Koniecznie należy udać się do fizjoterapeuty jeśli odczuwasz niepokojące objawy, takie jak:

  • drętwienia rąk,
  • bóle szyi po tylnej stronie głowy, promieniujące aż do czoła,
  • ból podczas ruchów głową,
  • nerwobóle,
  • niedowłady, zaburzenia czucia w kończynach, osłabienie chwytu,
  • zaburzenia pracy serca spowodowane uciskiem na tętnice szyjne,
  • mroczki przed oczami, drżenie gałek ocznych, zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia przełykania związane z uciskiem na przełyk.

Doświadczony specjalista pomoże w prawidłowej diagnozie problemu oraz zleci odpowiednie badania i wskaże drogę, która pomoże Ci odzyskać energię i zwinność.

Rehabilitacja szyi – leczenie

W KFZ Centrum Profesjonalnej Fizjoterapii, podczas rehabilitacji kręgosłupa w odcinku szyjnym, stosowane są techniki terapii manualnej takie jak np. terapia powięzi czy też terapia manualna według standardów IFOMPT.

Terapia manualna jest jedną z metod fizjoterapii, określaną jako holistyczna. Oprócz natychmiastowego złagodzenia dolegliwości może trwale poprawić stan zdrowia pacjenta – odblokować fragmenty kręgosłupa lub stawów oraz przywrócić ruchomość w obszarach, które wymagają pomocy specjalisty. Terapia manualna to nieinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia, przeprowadzana z wykorzystaniem dłoni i dotyku.

Jedną z metod terapii manualnej jest Metoda Manipulacji Powięzi. Po zdiagnozowaniu zaburzeń terapeuta stosuje techniki manipulacji powięzi. Polegają one na wykorzystaniu zewnętrznego tarcia i osiągnięciu stanu zapalnego miejscowego, co ma na celu przywrócenie funkcji w obrębie tkanek i zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

Pamiętaj, że ważna jest również Twoja samodzielna praca w domu. Specjalista pokaże Ci odpowiednie ćwiczenia, które powinieneś wykonywać regularnie. To pomoże Ci wyeliminować złe nawyki, zapobiega nawrotom bólu i przyspiesza proces leczenia.