fbpx

Rehabilitacja biodra

Staw biodrowy – budowa

Staw biodrowy jest jednym z największych stawów organizmu człowieka. Jest on zbudowany z  kulistej głowy kości udowej zagłębionej w panewce kości biodrowej i okryty ciasno utkaną torebką stawową. Całość otoczona jest pokaźnym gorsetem mięśniowym poprzeplatanym naczyniami krwionośnymi oraz nerwami. Mnogość struktur w okolicach biodra sprawia, że dolegliwości bólowe pojawiające się w tym regionie mogą mieć różne źródło.

Głównym zadaniem fizjoterapeuty jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki oraz określenie czy przyczyna problemu tkwi z okolicach stawu biodrowego czy ból jest rzutowany z bardziej odległych struktur, tak by móc dopasować odpowiednią terapię.

rehabilitacja biodra

Ból biodra – przyczyny

Biodro jako element łączący tułów z kończynami dolnymi odgrywa kluczową rolę w naszej lokomocji. Jest jednocześnie jednym ze stawów który znosi podczas naszego życia wielkie przeciążenia.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Wraz z wiekiem możliwości regeneracyjne naszego organizmu maleją a mikrourazy powstające podczas ruchu wewnątrz stawu nawarstwiają się. Taki stan nazywany jest zwyrodnieniem stawu biodrowego a sam proces może być dodatkowo przyspieszany przez takie czynniki jak : nadwaga, wcześniejsze urazy, czy czynniki wrodzone.

Jest to zazwyczaj stan przewlekły objawiający się bólem w pachwinie lub pośladku, sztywnością i ograniczeniem ruchomości, oraz uczuciem chrobotania w stawie. Niestety często, zaniedbany prowadzić może do konieczności operacji oraz wymiany biodra. Wczesne zgłoszenie się do fizjoterapeuty może znacznie obniżyć dolegliwości bólowe oraz zniwelować lub przynajmniej odroczyć w czasie konieczność skorzystania z takiego zabiegu.

Jeśli jednak musieliśmy się już poddać tej procedurze lub jesteśmy po jakiejkolwiek innej operacji po urazie biodra to pomoc fizjoterapeuty również może okazać się nieoceniona. Przez odpowiednią terapię oraz dobór odpowiednich ćwiczeń będzie on w stanie przywrócić ruchomość w stawie oraz siłę osłabionych mięśni a tym samym przyspieszyć proces wracania do normalnego funkcjonowania organizmu.

Uszkodzenie obrąbka – objawy

Oprócz zmian zwyrodnieniowych staw biodrowy narażony jest również na inne uszkodzenia mechaniczne. Jednym z nich jest tzw. „uszkodzenie obrąbka”, czyli elementu dopełniającego panewkę w kości biodrowej. Manifestuje się to bólem pachwiny i biodra który zwiększa się przy długotrwałym siedzeniu lub uprawianiu sportów biegowych. Często pojawia się również przyblokowanie biodra w pewnych położeniach oraz sztywność w stawie.

Rwa kulszowa – objawy

Bolesność okolicy biodra nie zawsze jednak musi mieć przyczynę w stawie biodrowym. Jeśli czujemy dyskomfort w okolicach pośladka, a jednocześnie odczuwamy ból w plecach promieniujący również po tylnej stronie nogi, to możemy być prawie pewni, że doświadczamy właśnie tzw. „Rwy kulszowej”.

Jest to stan w którym substancja znajdująca się wewnątrz krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego wydostaje się na zewnątrz i zaczyna uciskać struktury nerwowe. Jest to typowy rodzaj bólu rzutowanego, którego objawy mogą być niekiedy bardzo bolesne. Oprócz wspomnianej bolesności wzdłuż przebiegu nerwu dochodzi często do osłabienia mięśni, czucia, a czasem nawet do zaburzeń kontrolowania oddawania moczu.

Podobne objawy do „Rwy kuszowej” może również dawać nadmierne napięcie głębokich mięśni miednicy. Wzbudzony mięsień gruszkowaty, leżący w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu kulszowego może generować zbyt duży ucisk na nerw oraz powodować jednocześnie objawy bólowe biegnące poniżej uciskanego miejsca a wzmagające się zwłaszcza przy ucisku na napiętą tkankę lub przy siedzeniu.

Jak wygląda rehabilitacja biodra?

Fizjoterapia we wczesnej fazie polega na odpowiednich pozycjach ułożeniowych, oraz drenażu okolic krążka międzykręgowego technikami manualnymi, co jest w stanie bardzo zmniejszyć odczucia bólowe oraz przyspieszyć przejście do następnej fazy rehabilitacji czyli do odbudowy funkcji, oraz powrotu do aktywności ruchowej a później sportowej.

Głównym celem dla fizjoterapeuty w przypadku nadmiernego napięcia głębokich mięśni miednicy będzie przede wszystkim opracowanie i rozluźnienie napiętych struktur w obrębie pośladka oraz nauczenie pacjenta odpowiednich ćwiczeń i neuromobilizacji, które zapewnią prawidłową pracę mięśni i odpowiedni ślizg dla tkanki nerwowej.

Techniki mięśniowo – powięziowe, czy masaż głęboki mogą być wykorzystywane również przy innym zaburzeniu tkanek miękkich w okolicach biodra, którym jest tzw „ trzaskające biodro”. Jest to stan w którym dochodzi do ocierania się napiętych struktur powięziowych o struktury kostne, a który objawia się bolesnością oraz uczuciem charakterystycznego przeskakiwania w biodrze. Pojawia się często u osób aktywnych fizycznie a lokalizacja symptomów może być zawężona do bocznego przedziału biodra lub do pachwiny w zależności od tego jakie struktury będą nadmiernie napięte.

Bolesność okolicy biodra może pojawić się u każdego z nas, gdyż bardzo mocno tę okolicę eksploatujemy. Rehabilitacja biodra jest przede wszystkim nastawiona na to by utrzymać funkcję tego rejonu w jak najlepszej kondycji, minimalizować odczucia bólowe oraz zapobiegać dysfunkcjom, które mogą się pojawić w przyszłości. To wszystko może być zapewnione poprzez odpowiednio dobrany trening, edukację oraz wykorzystanie technik manualnych właściwych do zaistniałej dysfunkcji.

Schorzenia, które leczymy