fbpx

Blog

> Rehabilitacja-kolana-po-artroskopii

rehabilitacja kolana po artroskopii

Rehabilitacja kolana u sportowców

Rehabilitacja kolana wśród osób aktywnych fizycznie praktycznie zawsze wiąże się z pracą na wielu strukturach jednocześnie. Dokładnie tak było również w przypadku naszej pacjentki. Pani Edyta lat 56 trafiła do fizjoterapeuty w celu rehabilitacji kolana po zabiegu artroskopii stawu kolanowego prawego. Wywiad wykazał, że przez 40 lat pacjentka grała w siatkówkę. Początkowo profesjonalnie, a w ostatnich latach amatorsko, następnie została trenerem siatkówki w drużynach kobiecych. Zarówno prawy jak lewy staw kolanowy podczas kariery zawodniczej kilka razy został uszkodzony. Liczne objawy bólowe po najmniejszej aktywności jak i ,,blokowanie” kolana prawego po konsultacji lekarskiej wpłynęły na decyzję o wykonaniu zabiegu.

rehabilitacja kolana fizjoterapeuta krakow

Rehabilitacja kolana po artroskopii

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty miała miejsce 7 dni po zabiegu. Podczas operacji zszyto łąkotkę przyśrodkową oraz zrobiono rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego, pobierając przeszczep z mięśnia smukłego prawej kończyny dolnej. Dużą uwagę zwrócił fakt iż kończyna jak na tak krótki czas po zabiegu była w świetnym stanie. Wystąpił jedynie mały obrzęk i niewielkie objawy bólowe zgłaszane przez pacjentkę. W pierwszym okresie skupiliśmy się na mobilizacji blizn, walce z obrzękiem oraz edukacji pacjentki jak będzie wyglądać rehabilitacja w najbliższym czasie. Ważnym aspektem w pierwszym okresie do 3/4 tygodni jest zakaz całkowitego obciążania kończyny operowanej ze względu na szycie łąkotki przyśrodkowej.

Cele rehabilitacji kolana

  •  Prace nad zakresem ruchomości stawu kolanowego zarówno wyprostu jak i zgięcia, w tym terapia manualna
  •  Zadania wzmacniające grupę kulszowo goleniową i mm czworogłowy
  •  Reedukację chodu
  •  W kolejnych okresach wprowadzanie elementów gry w siatkówkę, poprzedzone ćwiczeniami stabilizacji w statyce i dynamicznych zadaniach

Najważniejszą informacją zarówno dla fizjoterapeuty jak i pacjentki jest możliwość powrotu do ukochanej aktywności, a także fakt iż dobrze dobrane leczenie operacyjne może w każdym wieku przynieść świetne efekty jeśli tylko stan kolana na to pozwala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *