fbpx

Rehabilitacja Kręgosłupa

> > Rehabilitacja-kregoslupa

Proces rehabilitacji kręgosłupa zależy w głównej mierze od tego, z jakim uszkodzeniem przyszło nam się zmierzyć. Podstawową rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest to, czy uraz jest ostry czy przewlekły. W urazach nagłych, takich jak upadki lub tych zdarzających się pierwszy raz (np. postrzał), celem jest określenie uszkodzonej tkanki i/lub przyblokowanego lub niestabilnego stawu kręgosłupa. Następnym celem jest stworzenie uszkodzonej tkance możliwie najlepszych warunków do regeneracji w środowisku domowym, w pracy. Jeżeli zajdzie potrzeba, należy wdrożyć terapię usprawniającą i przyspieszającą proces leczenia. W trakcie i po zagojeniu tkanki zazwyczaj, z powodu zmniejszonego ruchu uszkodzonej okolicy, należy przez pewien czas wykonywać określony, indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń. Przyspiesza to powrót danego obszaru do normy i zabezpiecza go przed dalszymi uszkodzeniami.

Schorzenia chroniczne posiadają zazwyczaj dużo dłuższą historię niż urazy ostre i posiadają inny model rehabilitacji. Do dysfunkcji przewlekłych w kręgosłupie dochodzi głównie w dwóch przypadkach. Uraz może wystąpić po raz pierwszy, ale jest wynikiem długiego, często wieloletniego, przeciążania danego odcinka kręgosłupa, np. długie siedzenie w niepoprawnej pozycji, płaskostopie, zaburzenia postawy ciała. W tym przypadku zazwyczaj obszar pobolewa już wcześniej lub bóle pojawiają się na krótki czas i same ustępują.

Drugi przypadek jest zasadniczo stadium bardziej zaawansowanym. Nie dość, że objawy pojawiały się, nie ustawały i człowiek decydował przyzwyczajać się do bólu, to z czasem zaczęły też występować bóle w innych okolicach ciała. Nieleczone schorzenie powoduje często nieprawidłowe obciążanie kolejnych partii ciała, zaburzając tym samym ich ruch. Kolejne wtórnie źle pracujące obszary ciała rzutują dalej, powodując kolejne dysfunkcje. W ten sposób dochodzi do mocnego zatarcia źródła problemu, co utrudnia proces rehabilitacji.

Fizjoterapeuta skupia się więc, jeśli to możliwe, na określeniu głównej przyczyny, „wspólnego mianownika” wszystkich problemów poprzez całościowe podejście do pacjenta i dokładną analizę postawy i wzorców ruchowych. Problemów powodujących ból może być wiele, natomiast główne z nich to: zablokowane i niestabilne stawy międzykręgowe, krążki międzykręgowe i ich uciski na okolice (np. nerw – rwa kulszowa), przeciążenia więzadłowo-mięśniowo-powięziowe. Następnym celem jest odciążenie chorej tkanki i zmniejszenie lub likwidacja bólu. W procesie rehabilitacji schorzeń przewlekłych kręgosłupa kluczowym elementem jest zabezpieczanie go przed dalszym zbyt dużym obciążaniem. Raz uszkodzona tkanka może stać się wrażliwa i powtórne jej narażenie na uraz często prowadzi do całkowitego nawrotu problemu.

Zmieniając wzorce ruchowe na prawidłowe oraz poprawiając postawę i nadając kręgosłupowi odpowiednie krzywizny, możemy wyleczyć problem, często raz na zawsze.

Inne zabiegi z tej kategorii.