fbpx

Rehabilitacja Kręgosłupa

> > Rehabilitacja-kregoslupa

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa to przypadłość XXI wieku. Bywa trudny do zniesienia i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy specjalisty i rehabilitacji. Na czym polega i kiedy warto udać się do lekarza?

Bóle kręgosłupa to zjawisko powszechne, często związane z pracą w pozycji siedzącej przez co najmniej 8 godzin. Ponadto, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia dodatkowo pogłębia problem, zwłaszcza w części lędźwiowej kręgosłupa. Długie godziny przed komputerem w złej pozycji sprawia, że siła nacisku wypiera krążki międzykręgowe w stronę rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych – a to powoduje nagłe, nieprzyjemne dolegliwości. Ból kręgosłupa może być również związany ze schorzeniami i dysfunkcjami, np. zmniejszeniem elastyczności wiązadeł kręgosłupa.

zabiegi fizjoterapeutyczne

Proces rehabilitacji kręgosłupa zależy w głównej mierze od tego, z jakim uszkodzeniem się mierzysz. Podstawową rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj urazu. W przypadku kontuzji nagłych, takich jak upadki lub tych, które zdarzają się pierwszy raz (np. postrzał), celem jest określenie uszkodzonej tkanki lub przyblokowanego czy niestabilnego stawu kręgosłupa.

Schorzenia chroniczne posiadają zazwyczaj dłuższą historię niż urazy ostre i należy zastosować przy nich inny model rehabilitacji. Do dysfunkcji przewlekłych w kręgosłupie dochodzi głównie w dwóch przypadkach:

 • uraz występuje po raz pierwszy, ale jest wynikiem długiego przeciążania danego odcinka kręgosłupa, np. długie siedzenie w niepoprawnej pozycji, płaskostopie, zaburzenia postawy ciała,
 • objawy pojawiły się i nie ustawały. Wówczas organizm może przyzwyczaić się do bólu, który pojawia się również w innych okolicach ciała. Nieleczone schorzenie powoduje często nieprawidłowe obciążanie kolejnych partii ciała, zaburzając tym samym ich ruch.

Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa?

Fizjoterapia kręgosłupa to zbiór zabiegów, których celem jest leczenie schorzeń i eliminacja problemów, związanych z częścią szkieletu osiowego człowieka. Fizjoterapeuta skupia się na określeniu głównej przyczyny wszystkich problemów poprzez całościowe podejście do pacjenta i dokładną analizę postawy i wzorców ruchowych. Celem pracy specjalisty jest odciążenie chorej tkanki i zmniejszenie lub likwidacja bólu. Rehabilitacja na kręgosłup ma zabezpieczać go przed dalszym, nadmiernym obciążaniem. Raz uszkodzona tkanka może stać się nadwrażliwa, a powtórne narażenie jej na uraz prowadzi często do całkowitego nawrotu problemu.

Nasz zespół

Kacper Dybowski

fizjoterapeuta

  Katarzyna Trzeciak

  fizjoterapeutka

   Magdalena Mikos

   fizjoterapeutka
    kacper kobyłecki

    Kacper Kobyłecki

    fizjoterapeuta
     Patryk Kardasz rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow

     Patryk Kardasz

     fizjoterapeuta
      Paweł Chudyba

      Paweł Chudyba

      fizjoterapeuta

       Julia Sapalska

       masażystka

        Tomasz Kolada

        fizjoterapeuta

         Do kogo jest skierowane leczenie?

         Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup przeznaczone są dla osób ze zwyrodnieniami, po przebytych urazach mechanicznych i dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, w związku z czym odczuwają dolegliwości. To rozwiązanie dla osób z wadami postawy, skrzywieniami – zwłaszcza młodzieży i dzieci, które jeszcze nie odczuwają skutków nieprawidłowości. Z rehabilitacji powinny korzystać przyszłe mamy, które w okresie ciąży zaczęły odczuwać bóle w okolicy kręgosłupa.

         Rehabilitacja kręgosłupa – wskazania

         Rehabilitacja kręgosłupa powinna być wdrożona wówczas, gdy pojawią się pierwsze objawy dyskomfortu czy bólu. Nie należy ich bagatelizować i zwalczać środkami przeciwbólowymi – to droga na skróty, która maskuje problem, zamiast go rozwiązać. Może to doprowadzić do rozwoju schorzeń kręgosłupa, a w konsekwencji – utraty możliwości wykonywania codziennych czynności.
         Bóle kręgosłupa pojawiają się w różnych jego odcinkach. W Krakowskiej Fabryce Zdrowia zajmujemy się:

         • rehabilitacja kręgosłupa szyjnego,
         • rehabilitacją kręgosłupa lędźwiowego,
         • rehabilitacją kręgosłupa piersiowego.

         Jeśli odczuwasz ból w tych odcinkach kręgosłupa – to pierwszy znak, aby zasięgnąć pomocy. Wskazaniem do zabiegów rehabilitacyjnych jest również dyskopatia, kręgozmyk, rwa kulszowa, zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego, drętwienie i mrowienie kończyn, sztywnienie karku czy bóle głowy. Do specjalisty udaj się po urazie mechanicznym, np. po wypadku komunikacyjnym, przy kontuzji sportowej lub kiedy odczuwasz ból, spowodowany dźwignięciem ciężaru lub innym gwałtownym zdarzeniem.

         Schorzenia, które leczymy

         • Zespoły przeciążeniowo -bólowe kręgosłupa
         • bóle kręgosłupa lędźwiowego
         • przepuklina krążka międzykręgowego
         • uszkodzenia dysku / przepuklina dyskowa
         • skolioza
         • bóle napięciowe głowy
         • migreny
         • sztywniejący kark
         • kręgozmyk
         • wdowi garb
         • niestabilność kręgosłupa
         • rwa kulszowa
         • rwa udowa
         • stany po urazach
         • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
         • rehabilitacja po operacji kręgosłupa