fbpx

Pierwsza wizyta

> > Pierwsza-wizyta

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty jest z punktu widzenia rozpoczęcia terapii i dobrania prawidłowej metody leczenia bardzo ważna. Informacje w jaki sposób przygotować się do wizyty oraz co ze sobą zabrać przedstawiamy poniżej.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?

Aby pomoc terapeuty była skuteczna musi on dobrze poznać problem, z którym zgłasza się pacjent. Każda pierwsza wizyta zaczyna się od wnikliwego wywiadu.

Jeżeli tego typu rozmowy są dla Ciebie stresujące lub problem, którego dotyczy Twoja wizyta jest mocno rozbudowany spisz na kartce najważniejsze kwestie. Dzięki temu na pewno nie pominiesz niczego istotnego dla procesu leczenia.

Istotne będą takie kwestie jak:

  • Od kiedy odczuwasz ból?
  • Czy doszło do urazu, który ten ból wywołał (czynnik sprawczy)?
  • Czy ból ma charakter stały czy zmienny? (np. czy nasila się w danej porze dnia?)

Przeprowadź krótką retrospekcję poprzednich kontuzji lub urazów – mogą być one powiązane z obecnym problemem chociaż Tobie może się wydawać, że tak nie jest.

Wywiad dotyczący stanu zdrowia

Terapeuta będzie zadawać szereg pytań dotyczących stanu zdrowia pacjenta, powodu zgłoszenia się na wizytę. Zapewne pojawią się też pytania dotyczące stylu życia, nawyków ruchowych, wykonywanej pracy. Część z pytań dla pacjenta może nie mieć bezpośredniego związku z powodem zgłoszenia się do specjalisty jednak dla terapeuty mogą być kluczowe. Pomaga to spojrzeć na problem zdrowotny w holistyczny sposób.

Na pierwsze spotkanie zabierz ze sobą dokumenty związane ze stanem zdrowia a w szczególności:

  • Wyniki wraz z opisem badań obrazowych: USG, RTG, TK lub MRI jeśli były przeprowadzane ,
  • szpitalne wypisy,
  • Jeśli przyjmujesz leki to ich nazwę oraz częstotliwość zażywania.

Pomoże to nam dokładniej określić Twój problem oraz ustalić odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Zabierz ze sobą wygodny strój- sugerujemy ubranie sportowe. Ważne jest żebyś czuł się swobodnie a Twoje ubranie nie ograniczało ruchów. Pamiętaj, że przyczyny dolegliwości bólowych często mają inne miejsce niż to, gdzie występuje ból.

Podczas wizyty terapeuta może Ciebie prosić o wykonanie ćwiczeń, które będą wchodziły w skład „zadań domowych”. Również z tego powodu strój sportowy będzie dobrym rozwiązaniem.

Badanie Pacjenta

Po przeprowadzeniu wywiadu fizjoterapeuta rozpocznie badanie pacjenta. Na tym etapie wizyty zostanie przeprowadzony szereg testów, które mają pomóc w ocenie strukturalnej i funkcjonalnej. Dzięki nim terapeuta będzie określać kolejny etap postępowania terapeutycznego.

Część z testów może obejmować okolice jamy brzusznej dlatego nie zalecamy spożywania większego posiłku na około 2 godziny przed wizytą.
Jeżeli przyjmujesz jakieś leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne koniecznie zgłoś to terapeucie- ich działanie może zaburzyć reakcję organizmu na badanie manualne naszego specjalisty.

Terapia właściwa

Kolejny a zarazem końcowym etapem pierwszej wizyty jest terapia właściwa. Początkowym celem terapii jest zmniejszenie objawów bólowych. Jest to już etap docelowego leczenia, który rozpoczyna się podczas pierwszej wizyty.

Przedstawiony powyżej opis jest modelowym przykładem wizyty w gabinecie Krakowskiej Fabryki Zdrowia. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie i zdecydowanie możemy powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych terapii.

Poniżej zebraliśmy również zestaw najczęściej pojawiających się pytań zadawanych przed rejestracją na wizytę oraz w trakcie pierwszej wizyty. Mamy nadzieję, że pomogą Ci się one przygotować jak najlepiej. Jeżeli jednak czegoś brakuje – napisz lub zadzwoń. Nie pozostawiamy żadnego pytania bez odpowiedzi.

Zdecydowanie Tak. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz badania terapeuta przystąpi do łagodzenia objawów bólowych. Wiemy, że to jest główny powód zgłoszenia się na wizytę dlatego traktujemy to jako jeden z priorytetów. Zmniejszenie bólu, poprawa ruchomości aparatu ruchu to też ważny sygnał dla terapeuty, że została dobrana prawidłowa technika leczenia.

Umawiając wizytę do fizjoterapeuty w Krakowskiej Fabryce Zdrowia nie potrzebujesz skierowania. Prowadzona przez nas rehabilitacja nie wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza. Jeżeli okaże się podczas wizyty, że wizyta u lekarza jest wskazana to terapeuta napisze Ci do jakiego specjalisty się udać i w jakim kierunku przeprowadzić badanie.

Nie są to pojęcia tożsame. Na temat terapii manualnej można pisać bardzo dużo. Jest to zbiór różnych technik, które wykorzystuje fizjoterapeuta w swojej pracy, których celem jest uzyskanie jak najszybszych i długotrwałych pozytywnych efektów leczenia. Jeżeli masz na myśli masaż leczniczy w naszym centrum fizjoterapii pojęcie to będzie zastąpione terapią manualną.

Zdecydowana większość pacjentów odczuwa poprawę już po pierwszej wizycie.

Na to pytanie najlepszą odpowiedzią jest „to zależy”. Od czego? Każdy z nas jest inny. Każdy pacjent inaczej reaguje na daną terapię i w świecie medycyny nie ma dwóch takich samych przypadków. Na złożoność przypadku mają wpływ takie elementy jak: uwarunkowania genetyczne, emocje, styl życia, dieta, próg odporności bólowej, wcześniejsze urazy i kontuzje.

Przed przystąpieniem do procesu leczenia nie jesteśmy w stanie określić jednoznacznie ile czasu zajmie powrót do pełnej sprawności. Podczas pierwszej wizyty terapeuta może oszacować czas trwania terapii i ilość sesji jaka może być niezbędna do wyleczenia. Pamiętaj jednak, że Twoje nastawienie do terapii i konsekwentne realizowanie zadań zaleconych przez terapeutę są czynnikiem mającym wpływ na skuteczność i szybkość terapii.

Nie ma takiej potrzeby. Nasze gabinety są w pełni wyposażone. Natomiast jeśli zwiększy to Twój komfort to oczywiście możesz zabrać swój ręcznik.

Tak. Krakowska Fabryka Zdrowia jest podmiotem leczniczym, który zapewnia dostęp do wszystkich gabinetów niezależnie od ich lokalizacji. Nasze centrum fizjoterapii działa pod rygorem sanitarnym obowiązującym w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Po każdej terapii elementy, które miały styczność z pacjentem są dezynfekowane. Nasi terapeuci stosują odpowiednie środki ochrony osobistej.

Nie ma takiej potrzeby. Jeżeli fizjoterapeuta stwierdzi konieczność wykonania badania czy to USG, RTG, MRI lub innego, sporządzi odpowiednią wypiskę dla lekarza lub diagnosty wykonującego badanie ze wstępnym rozpoznaniem oraz powodem konieczności wykonania badania. Wielu pacjentów nie wie, że poszczególne typy badań mogą być wykonywane na różne sposoby. Przykładem jest zdjęcie RTG, które w zależności od zalecenia może być wykonane w różnych płaszczyznach i pozycjach pacjenta.

Tak pod warunkiem, że posiadasz dokument o braku przeciwskazań do terapii lub masażu od lekarza. Dotyczy to również kobiet, które zgłaszają się jedynie po instruktaż ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

Tak,  istnieje prawdopodobieństwo gorszego samopoczucia. Organizm może tak zareagować na bodziec jakim jest terapia manualna. Zazwyczaj ten stan ustępuje do 48 godzin od wizyty. Natomiast jeśli objawy będą niepokojące – napisz do nas lub zadzwoń. Twój terapeuta osobiście się z Tobą skontaktuje i odpowie na wszystkie pytania.

Może się zdarzyć, że fizjoterapeuta zaleci Ci ćwiczenia do wzmacniania efektu terapii właściwej z gabinetu. Bez obaw. Za każdym razem otrzymasz instruktaż ćwiczeń dopasowany do Twoich możliwości zarówno ruchowych jak i warunków panujących w Twoim domu.

Nie wykonujemy zabiegów refundowanych przez NFZ.

Sugerujemy naszym pacjentom wybór „terapii manualnej”. Jeżeli oczekujesz pomocy w pozbyciu się bólu i powrotu do sprawności to jest to najlepszy wybór.