fbpx

Rehabilitacja podudzia

Rehabilitacja podudzia – wskazania

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu łydki jest nadciągnięcie mięśni, spowodowane nadmiarem aktywności fizycznej. Skutkiem może być ból o umiarkowanym natężeniu, obrzęk lub skurcze mięśni, a w cięższych przypadkach – bolesne zerwanie przyczepu mięśnia. Dolegliwością, na którą często cierpią biegacze jest z kolei Shin Splints – napięcie przyśrodkowej części piszczeli.

rehabilitacja uda krakow bol podczs biegania fizjoterapeuta sportowy krakow

Inną przypadłością, która często może dotykać sportowców (choć nie tylko) jest zapalenie ścięgien. To uraz przeciążeniowy, objawiający się bólem podczas wykonywania ćwiczeń lub rozciągania, obrzękiem, lub zgrubieniem ścięgna.

Na problemy z bólem podudzia mogą narzekać również kobiety w ciąży. Dolegliwości spowodowane są przyrostem wagi, zmianami hormonalnymi, uciski na nerw kulszowy lub zmiana objętości krwi w naczyniach krwionośnych. Oczywiście, nie można nie wspomnieć o problemach z kręgosłupem, które również bywają przyczyną kłopotów z okolicą podudzi. Przyczyną tego jest m.in. wzmożone napięcie mięśni.

Bóle łydek mogą być spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia – wówczas podudzia są obrzęknięte i wrażliwe na dotyk. Poważnym schorzeniem jest zakrzepica żylna, podczas której mogą powstać skrzepy – jedna z przyczyn zatoru płucnego.

Na bóle w okolicach podudzia wpływ może mieć także nieprawidłowy stan zdrowia  – choroby autoimmunologiczne, układu nerwowego czy też cukrzyca, a także zażywane leki, np. na obniżenie poziomu cholesterolu.

Rehabilitacja podudzia – na czym polega?

W przypadku bolesnego i męczącego bólu podudzia należy udać się do specjalisty. Fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad fizjoterapeutyczny, podczas którego porozmawia z pacjentem o jego dolegliwościach. Następnie zbada kończynę i postawi odpowiednią diagnozę. Może okazać się, że specjalista poprosi o wykonanie badań obrazowych, np. MRI czy USG, w celu wykluczenia innych schorzeń lub sprecyzowania ich stopnia nasilenia. Przyczyną bólu podudzia może być zapalenie ścięgna, złamania zmęczeniowe czy zespół powięziowy. W walce z problemem należy wziąć pod uwagę m.in. sąsiadujące stawy tj skokowy biodrowy, naczynia i połączenia mięśniowe.

 

Rodzaj rehabilitacji zależny jest od wielu czynników, m.in. aktywności ruchowej pacjenta. Inna terapia wdrażana jest w przypadku osób nieuprawiających sportu, inna – w przypadku sportowców. Różne są również cele fizjoterapii, związane z rodzajem dolegliwości. W przypadku złamania kości podudzia zabiegi mają zapobiegać powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, ograniczyć obrzęk i stan zapalny w miejscu urazu i utrzymywać prawidłową ruchomość stawów. Z kolei w przypadku uszkodzenia ścięgna Achillesa celem pracy jest łagodzenie bólu i przywrócenie odpowiedniej elastyczności i napięcia.

Rehabilitacja podudzia – leczenie

W zależności od rodzaju uszkodzenia podudzia, fizjoterapeuta może zalecić rożne formy terapii. Jedną z wspomagających metod powrotu do sprawności jest zastosowanie kinezjotapingu, czyli oklejania elastycznymi taśmami, które mają pomóc w urazach stawów czy naderwaniu mięśni. Skuteczny może okazać się masaż sportowy, polegający na ucisku mięśniowo powięziowych punktów spustowych, który pomaga w relaksacji mięśni po wysiłku fizycznym. Kolejną formą fizjoterapii jest masaż mięśniowo-powięziowy, mający na celu uelastycznienie, mobilizację powięzi w  miejscach gdzie występuje zmniejszenie ruchomości/ restrykcja w obrębie tej tkanki. Przy rehabilitacja podudzia można zastosować także terapie falą uderzeniową, która polega na wykorzystaniu impulsów mechanicznych, aplikowanych specjalistyczną głowicą. Ma to na celu poprawić trofikę, ukrwienie, stan ścięgien oraz rozbić zwapnienia.