fbpx

Terapia miofunkcjonalna

Terapia miofunkcjonalna to terapia mięśni i funkcji narządu żucia. Konsultacja terapeuty miofunkcjonalnego często jest zalecana przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub w jego trakcie oraz w momencie leczenia schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

 

Jakie są funkcje narządu żucia?

  • utrzymywanie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka i warg – czyli pozycji języka i warg, kiedy nie mówimy;
  • prawidłowe połykanie, 
  • prawidłowe odgryzanie i żucie,
  • oczyszczanie jamy ustnej,
  • oddychanie. 

Prawidłowa praca języka będzie jednym z czynników wpływających na napięcie mięśni obręczy barkowej, formowanie się prawidłowych łuków zębowych podczas leczenia ortodontycznego oraz odciążenie mięśni w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego. 

Terapia miofunkcjonalna będzie również wspomagać proces przygotowania i rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych (chirurgia szczękowo-twarzowa):

  • resekcje w obrębie jamy ustnej – przygotowanie oraz rehabilitacja po zabiegach resekcji języka, warg;
  • operacji ortognatycznych. 

 

Kim jest terapeuta miofunkcjonalny?

W Polsce jest to osoba, która ukończyła szkolenie z terapii miofunkcjonalnej. Dodatkowym atutem będzie, jeśli specjalista będzie należał do Polskiego Towarzystwa Terapii Miofunkcjonalnej, które nadzoruje najwyższy standard terapii pacjenta.

Terapeutą miofunkcjonalnym może zostać każdy. Wiedza miofunkcjonalna łączy ze sobą wiedzę z zakresu medycyny (anatomia, stomatologia, ortodoncja), fizjoterapii oraz logopedii. 

 

Na czym polega terapia miofunkcjonalna?

Terapia miofunkcjonalna polega na pracy manualnej z pacjentem oraz dobraniu odpowiednich ćwiczeń, które wspomogą utrzymanie prawidłowych funkcji aparatu artykulacyjnego (języka, warg). 

 

Kto powinien udać się do terapeuty miofunkcjonalnego?

  • Osoba, która planuje rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, dobrze aby skonsultowała swoją pracę języka z terapeutą miofunkcjonalnym. Zdarza się, że na taką konsultację są kierowani pacjenci po wizycie u ortodonty i po ustaleniu planu leczenia. 
  • Pacjent z dolegliwościami stawu skroniowo-żuchwowego. Praca języka będzie wpływała na proces rehabilitacji stomatologicznej. 
  • Osoba, która chce popracować nad swoim głosem – zaleca się ćwiczenia języka i warg łączyć z pracą nad oddechem i głosem. Mięśnie krtani są połączone przez kość gnykową właśnie z językiem. Tak samo praca języka i warg będzie powiązana  z pracą podniebienia miękkiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *