fbpx

Rehabilitacja ręki

> > Rehabilitacja-reki

Budowa ręki

Z uwagi na skomplikowaną anatomicznie budowę kości nadgarstka i śródręcza, rehabilitacja ręki stanowi fizjoterapeutyczne wyzwanie. Nadgarstek budują ułożone w dwóch szeregach – bliższym i dalszym  niewielkie, różnokształtne kości. Posiadają one kilka powierzchni stawowych.
Urazy tej okolicy występują często, zwłaszcza u osób aktywnych sportowo np. wspinaczka, sztuki walki, jazda na rolkach, snowboard, piłka ręczna, piłka siatkowa, ale również u osób wykonujących pracę statyczną kończynami górnymi np. praca biurowa, praca na taśmie produkcyjnej.

rehabilitacja ręki

Rehabilitacja ręki – wskazania

Wskazaniem do podjęcia rehabilitacji ręki są problemy, które mogą dotyczyć struktur nerwowych (np. zespół cieśni  nadgarstka), przeciążonych struktur mięśniowych jak również złamań kości. Ponadto wyróżniamy również uszkodzenia struktur ścięgnistych i struktur stawowych.

Podsumowując, złożona budowa anatomiczna utrudnia celną diagnozę, która jest podstawą do rozpoczęcia skutecznej terapii. Trafna diagnoza opiera się na wywiadzie i badaniu przedmiotowym oraz badaniu obrazowym. W przypadku złamania najlepszym  badaniem będzie wykonanie zdjęcia RTG, natomiast w przypadku podejrzenia uszkodzenia tkanek miękkich lub ścięgien – USG.

Nasz zespół

Kacper Dybowski

fizjoterapeuta

  Magdalena Mikos

  fizjoterapeutka

   Katarzyna Trzeciak

   fizjoterapeutka

    Joanna Gajewska

    fizjoterapeutka

     Błażej Lech

     fizjoterapeuta

      Łukasz Gogola

      fizjoterapeuta
       kacper kobyłecki

       Kacper Kobyłecki

       fizjoterapeuta
        Patryk Kardasz rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow

        Patryk Kardasz

        fizjoterapeuta
         Paweł Chudyba

         Paweł Chudyba

         fizjoterapeuta

          Tomasz Kolada

          fizjoterapeuta

           Na czym polega rehabilitacja ręki?

           Rehabilitacja ręki  skupiona jest głównie na zapewnieniu najlepszych warunków regeneracji tkanek oraz na uzyskaniu pełnego, bezbolesnego zakresu ruchu. Najważniejszym celem każdej terapii będzie możliwie szybki powrót do pełnej funkcji uszkodzonej struktury. Ważny jest również czas rozpoczęcia terapii np. w przypadku złamania terapia powinna rozpocząć się możliwie jak najszybciej, tuż po ściągnięciu opatrunku gipsowego. Często nawet rozpoczyna się wcześniej.

           Rehabilitacja ręki – leczenie

           Problemem  może być także  długotrwałe przeciążenie struktur anatomicznych, które określimy w badaniu przedmiotowym i testach mięśniowych. Głównym celem terapii będzie odciążenie tych struktur, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz wyrównanie dysbalansów mięśniowych.

           Należy pamiętać, że przeciążona struktura może ulec trwałemu uszkodzeniu, więc zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, z takim problemem warto szybciej wybrać się do fizjoterapeuty. Jest to bardzo ważne u sportowców, u których kontuzja może skutkować koniecznością zakończenia kariery sportowej.