fbpx

Rehabilitacja ręki

> > Rehabilitacja-reki

Urazy jak i rehabilitacja nadgarstka, dłoni czy palców, do niedawna przydarzały się głównie adeptom sztuk walki i sportowcom wyczynowym. Obecnie wielu z nas uczestniczy w długodystansowych biegach z przeszkodami, jeździ na snowboardzie, rolkach, czy szyje na drutach. Sport na stałe wszedł do naszego życia niestety wraz z nieodzownymi kontuzjami. Wymienione grupy osób są szczególnie narażone na ostre urazy ręki. Dochodzi do nich głównie przy upadkach lub niefizjologicznych wykręceniach dłoni.

Pierwszą częścią rehabilitacji jest diagnoza, czyli określenie konkretnej uszkodzonej struktury lub struktur. Przy podejrzeniach większych uszkodzeń, takich jak złamania lub naderwania, często potrzebna jest konsultacja ortopedyczna w celu wykonania badania obrazowego RTG lub USG. W innych przypadkach rehabilitacja skupia  się na zapewnieniu najlepszych warunków regeneracji tkankom oraz na uzyskaniu pełnego, bezbolesnego zakresu ruchu.

Następnie rozpoczyna się praca z obciążeniem oraz stabilizacja uszkodzonego kompleksu, co samo w sobie jest zabezpieczeniem przed dalszymi kontuzjami. Jeśli pacjent uprawia sport – jest to często moment powrotu do treningu z mocno zredukowanym obciążeniem.

Na schorzenia przewlekłe ręki narażone są głównie osoby dużo jej używające. Pisanie, prace manualne, majsterkowanie, długie utrzymywanie przedmiotów w ręce – to podstawowe czynności mogące w konsekwencji zbyt dużych (lub zbyt długo działających) sił przeciążyć kompleks nadgarstka. Opiece i doraźnym zabiegom rehabilitacyjnym dłoni powinni również poddawać się muzycy, sportowcy sztuk walk, ciężarowcy, osoby bardzo dużo piszące.

Rehabilitacja schorzeń przewlekłych w dużej mierze zależy od przeciążonej struktury. Zazwyczaj jednak terapię zaczyna się od pracy na tkankach miękkich przedramion i terapii manualnej okolicy nadgarstka. Co raz częściej dochodzi również do zapaleń i nadwyrężeń takich struktur jak więzadła, ścięgna czy pochewki mięśniowe. Oprócz terapii powięziowych można zalecić głęboką oscylację, która często przyspiesza proces rehabilitacji jeśli proces jest nasilony lub trwa już od dłuższego czasu.

Inne zabiegi z tej kategorii.