fbpx

Blog

> Wdech-wydech-czyli-cos-o-klatce-piersiowej

Wdech, wydech, czyli coś o klatce piersiowej

Klatka piersiowa- dlaczego to takie ważne?

Bardzo dużo mówi się o prawidłowym ustawieniu kręgosłupa. Internet kipi od wzmacniania core i ćwiczeń stabilizacyjnych (niestety często niewłaściwych). Coraz częściej tematem nadrzędnym zostaje łopatka, jej ustawienie i wpływ na pracę kompleksu barkowego natomiast po macoszemu zostaje potraktowany element, który spaja wszystko w jedną całość – klatka piersiowa

rehabilitacja kraków rehabilitacja barku ból barku trening siłowy fizjoterapia sportowa kraków

Klatka piersiowa- budowa

Klatka piersiowa to kompleks kostno-więzadłowo- mięśniowy pełniący kilka zasadniczych funkcji. Ta powszechnie znana, czyli ochrona między innymi serca i płuc jest bardzo ważna, ale nie jedyna. Choć dość oczywistym, to niezbędnym do zaznaczenia jest to, że klatka piersiowa jest szalenie ważna w procesie oddychania!!! Tak, jej ruchy zwiększają możliwość wymiany gazów przez płuca. Jeżeli się nie porusza – a obecnie, niestety to spory problem, nasz potencjał oddechowy jest mocno ograniczony

Klatka piersiowa a życie codzienne.

Relatywnie często w gabinecie widzę oddychanie z zaangażowanymi mięśniami brzucha. Nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale także w życiu codziennym. Ten mechanizm skorelowany jest z zwiększoną kifozą piersiową. Daje nam to bardzo afizjologiczny mechanizm obciążający mięśnie, narządy wewnętrzne i struktury bierne. Masz wrażenie, że od jakiegoś czasu nie możesz wziąć pełnego wdechu? Mięśnie klatki piersiowej są często spięte choć wciąż je rozciągasz? To właśnie sposób oddychania i ustawienia klatki piersiowej może być przyczyną.

USG Kraków terapia manualna rehabilitacja sportowa terapia manualna kraków masaż leczniczy masaż sportowy

Przed chwilą wspomniałem o mięśniach. Klatka piersiowa jest miejscem przyczepu mnóstwa mięśni, nawet tych których nie czujemy na co dzień. Jeżeli ona ustawiona jest nieprawidłowo to gwarantuje wam, że mięśnie nie będą sprawne w swoim pełnym wymiarze, niezależnie jak często i ciężko je ćwiczysz.

 

Klatka piersiowa jest też polem, po którym porusza się łopatka. Jeżeli kość, która jest warunkiem koniecznym prawidłowo działającego kompleksu barkowego, już na starcie ma zaburzoną powierzchnie ruchu to nasz bark nie ma możliwości pracy w fizjologicznym zakresie. Masz problem z mobilnością barków? A myślałeś o ustawieniu klatki piersiowej?

Zatem jak powinieneś  ją ustawić? Zwyczajnie weź wdech do klatki piersiowej tak aby nie aktywowały się mięśnie brzucha ani barki poruszały do góry. Nie napinaj też mięśni otaczających łopatki. Teraz Twoja klatka jest otwarta i gotowa do pełnienia swoich roli bez wymuszonej pracy dodatkowych mięśni ani struktur biernych. To na początku może wydawać się nienaturalne, ale spokojnie… trening czyni mistrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *