fbpx

Czy staw biodrowy też ma stożek rotatorów?

Staw biodrowy, Czy posiada stożek rotatorów? Tego o nim nie wiedziałeś.

Dość ciekawe pytanie, prawda? Stożek rotatorów stawu ramiennego jest chyba najbardziej popularnym kompleksem anatomicznym u osób, które aktywnie ćwiczą, a już na pewno jest świetnie znany przez osoby, które mają problem z barkiem. Teraz spójrzmy na nasze ciało trochę szerzej. Jeżeli kończyna górna ma staw o olbrzymiej ruchomości jakim jest kompleks barkowy, to prawdopodobnie kończyna dolna też ma taki staw. Owszem. Jest nim staw biodrowy. Co więcej on też ma stożek rotatorów tylko o nim relatywnie wcale się nie mówi.

Staw biodrowy- budowa.

Staw biodrowy w odróżnieniu od stawu barkowego jest trochę stabilniejszy. Ma głębszą panewkę, nie mniej jednak posiada kompleks mięśniowy, którego bardzo ważną a właściwie najważniejszą funkcją jest centralne ustawienie kości udowej w panewce. Taka jest jego toniczna funkcja. Co to znaczy? Owy kompleks może pracować cały czas, a my go nie odczuwamy. Czujesz pracę mięśnia nadgrzebieniowego? Prawdopodobnie nie. Jeżeli czujesz, to znaczy, że jest z nim źle. Tak samo jest z biodrem. Dodatkowo są też rotatorami zewnętrznymi, ale z punktu widzenia stabilności, to działanie jest drugorzędne.

kinezyterapia staw biodrowy rehabilitacja kraków fizjoterapeuta krakow

O jakich mięśniach mowa? O m.in. czworobocznym uda, mm bliźniaczych, mm zasłaniaczach. Słyszałeś o nich? Nie sądzę. Fakt, ulokowane są dość głęboko, ale istnieją i muszą ciężko pracować.

Dlaczego o nich wspominam. Bo współcześnie biodro, jest bardzo zaniedbanym stawem!!! Od jakiegoś czasu nie mogę zrozumieć, dlaczego tak wiele uwagi poświęca się kolanu, a o biodrze nie wiele wspomina, zwłaszcza, że bardzo często to przez biodro cierpi kolano np. „kolano skoczka”. Nadmierna aktywność głowy prostej mm czworogłowego, która za bardzo podciąga rzepkę do góry, powodując, że po jakimś czasie więzadło rzepki daje dolegliwości bólowe, jest zginaczem biodra!!! A uwierzcie mi, każdy kto dzisiaj siedzi ma hiperaktywne zginacze biodra!!!

Co warto sprawdzić.

W internecie jest kilka filmików jak pracować nad mobilnością biodra, tylko jest jedna bardzo istotna zależność. Jeżeli głowa kości udowej nie będzie scentralizowana w panewce, wtedy godziny z power-bandem, nie przyniosą wybitnego efektu. Problem jest taki, że centralizacja panewki – czyli aktywacja „stożka rotatorów biodra” to bardzo subtelna praca bazująca na odczuciach pacjenta i nie da się tego pokazać na filmiku. Smutne, ale prawdziwe.

 

Podsumowując:

  1. Biodro ma „stożek rotatorów” – strukturę, która jest odpowiedzialna za centralizacje głowy kości udowej. Bez jej aktywności, nie ma mowy o pełnym zakresie ruchomości tego stawu. Na szczęście można nad tym pracować.
  2. Jeżeli miewasz problemy z kolanem, spójrz na staw wyżej. Tam, z dużym prawdopodobieństwem, może tkwić przyczyna.
  3. Internet bardzo często nie ukazuje pełni problemu, zwłaszcza jeżeli mówimy o aparacie ruchu. Dlatego korzystaj z jego zasobów rozważnie, i przeanalizuj to z osobą wykwalifikowaną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *