fbpx

Rehabilitacja twarzy-nerw trójdzielny

Dzisiaj, chciałbym powiedzieć o strukturze nerwowej, która bardzo często daje o sobie znać, ale bywa mylona z innymi strukturami – nerw trójdzielny!

Czym jest nerw trójdzielny?

Nerw trójdzielny jest piątym z dwunastu nerwów czaszkowych. Można śmiało powiedzieć, że to potężna struktura czuciowo-ruchowa, która poprzez swoje rozgałęzienia zaopatruje ruchowo mięśnie żucia i część mięśni nadgnykowych. Natomiast czuciowo zatoki czołowe i szczękowe, staw skroniowo-żuchwowy, 2/3 języka, dziąsła i zęby obu łuków zębowych a także właściwie całą skórę twarzy i małżowinę uszną. Do tego unerwia gruczoły łzowe i przywspółczulnie ślinianki przyuszne.

rehabilitacja stomatologiczna krakow

Nerw trójdzielny: budowa, rola, położenie

Mamy zatem jeden nerw, który łączy nam zęby, język, zatoki, mięśnie żucia, stawy skroniowo-żuchwowe, czucie na twarzy a nawet ślinianki! Co więcej, to nie wszystko! Neurony nerwu trójdzielnego zbiegają się w tej samej okolicy co neurony szyjnych nerwów rdzeniowych (szczególnie C1-C3). Konwergencja tych struktur może anatomicznie i fizjologicznie tłumaczyć przeniesienie bólu z szyi na rejon unerwienia nerwu trójdzielnego.

Ta skomplikowana pajęczyna powiązań pokazuje nam, że zęby mogą boleć przez problemy z odcinkiem szyjnym, a ból zatok i małżowiny usznej przez zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego i ograniczony ruch żuchwy.

Po raz kolejny widać w jak wyjątkowy sposób nasze ciało może maskować dolegliwości i rzucać mylne tropy.
Niestety, klinicyści często omijają te powiązania, dlatego pacjenci często borykają się z nietrafionymi diagnozami, co w perspektywie lat mocno zaburza jakość życia.
Nerw trójdzielny, zresztą jak masa innych struktur powinna trafić do większej świadomości pacjentów, to mogłoby znacznie przyśpieszyć zarówno diagnozę jak i leczenie pacjenta.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *