fbpx

Rehabilitacja mowy – język nieoceniony siłacz

Rehabilitacja mowy – tego możesz nie wiedzieć.

Rehabilitacja mowy to stosunkowo młoda gałąź w dziedzinie  fizjoterapii. W naszym zawodzie dużo mówi się o mięśniach. Są struktury, które urosły do legendarnych rozmiarów jak stożek rotatorów, czy mięsień gruszkowaty. Jest jednak pewien mięsień, który uczestniczy w naszym życiu z podobną a może nawet i większą częstotliwością. Bez tego mięśnia mówienie, jedzenie, całowanie byłoby właściwie niemożliwe – JĘZYK.

Język jest na tyle silny, że Okeson ( amerykański stomatolog – specjalista od zaburzeń skroniowo- żuchwowy) uznaje go za jeden z najpoważniejszych wewnątrz-ustnych sił, krzywiących zęby w łukach zębowych. Logopedzi walczą z nim od dawna aby nasza mowa stała się czysta i poprawna. Czy fizjoterapia też może znaleźć tutaj zastosowanie? Oczywiście, że tak. Język jest zbudowany z dwóch warstw mięśniowych unerwionych przez nerw podjęzykowy ( jeden z nerwów czaszkowych). Dodatkowo na ruchomość języka wpływa kilka mięśni z grupy mięśni nadgnykowych unerwione już przez inne struktury nerwowe. Na każdej z tych struktur możemy pracować, jak nie strukturalnie to funkcjonalnie.
rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow jezyk
Mięśnie języka, poprzez przyczepy, powiązane są bezpośrednio z kością gnykową, czy żuchwą. Mamy zatem jasną korelację, z ruchami żuchwy, ruchami kości gnykowej, a także z krtanią czy gardłem! Gdzie język w pozycji spoczynkowej powinien się znajdować? Na podniebieniu za górnym łukiem zębowym. Jeżeli leży na dnie jamy ustnej lub napiera na zęby, to zdecydowanie jest poza funkcją!

Rehabilitacja mowy- zaburzenia

Kiedy język jest a funkcjonalny, może ograniczyć ruch otwierania ust. Jeżeli mamy deficyt otwarcia ust, kompensacyjnie nadaktywnie będzie pracował kompleks podpotyliczny. W efekcie źle funkcjonujący język, może powodować bóle podpotyliczne. A to nie jedyna z możliwych konsekwencji.
Język jest bardzo skomplikowaną strukturą, z jeszcze większą zawiłością unerwienia i powiązań anatomicznych. Dlatego jeżeli mamy problem z nim samym, albo pojawiają się zaburzenia ze strony gardła, aparatu fonacyjnego, stawów skroniowo-żuchwowych czy bólów głowy, warto zwrócić się ku niemu – i zadziałać poprzez rehabilitacje stomatologiczną

Jeżeli masz pytania związane z treścią tego artykułu zapraszam Cię do kontaktu lub wizyty ze specjalistą.
Patryk Kardasz- fizjoterapeuta KFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *