fbpx

Blog

> Rehabilitacja-zuchwy-fizjostory

Rehabilitacja żuchwy – fizjostory

Rehabilitacja żuchwy to część procesu rehabilitacji stomatologicznej. Poniższy artykuł przedstawia realny przypadek z naszego centrum fizjoterapii w Krakowie.

Pani Julia lat 29. Do gabinetu zgłosiła się z silnym bólem (VAS 7/10) prawej strony twarzy, momentami, promieniującym do prawej skroni. Początkowo sprawiał wrażenie, jakby pochodził od dolnej prawej 6-tki (zęba). Ból nasilał się przy zaciskaniu zębów. Kontrola stomatologiczna nie wykazała aby zęby były przyczyną zgłaszanego bólu. Pacjentka została skierowana na rehabilitację stomatologiczną a konkretnie do Pana Patryka Kardasza.

fizjoterapeuta krakow rehabilitacja zuchwy

Wywiad wykazał, że miesiąc wcześniej miała miejsce interwencja stomatologiczna (leczenie kanałowe właśnie po prawej stronie) po którym pacjentka miała chwilowe problemy z ruchomością żuchwy. Z czasem jednak ustały. Po tym leczeniu strona lewa była dominująca podczas żucia.

Rehabilitacja żuchwy w praktyce

Po badaniu manualnym, okazało się, że mięsień skrzydłowy przyśrodkowy prawy wykazywał duże napięcie i palpacyjną (badanie wykonywane w gabinecie fizjoterapii) tkliwość odtwarzającą znany ból. Dodatkowo, oba stawy skroniowo-żuchwowe były hypomobilne, zwłaszcza w ruchach bocznych. Mobilizacje stawowe a także techniki wycelowane na mięsień po dwóch wizytach zniwelowały ból o 70 procent. Kolejne wizyty opierały się na wyeliminowaniu bólu, przywróceniu prawidłowej gry stawowej. Istotna okazała się rehabilitacja (dokładnie stabilizacja) odcinka szyjnego. Fizjoterapeuta zadbał też o modyfikację nieprawidłowych nawyków żuchwy w tym symetrycznego przeżuwania.

Pamiętajmy w przypadku żuchwy, jej symetryczne obciążenie jest bardzo potrzebne do prawidłowej pracy!
Praca fizjoterapeuty w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych co raz częściej jest elementem całego procesu rehabilitacji stomatologicznej.  Poddawani mu są pacjenci odczuwający bóle żuchwy, bóle głowy, migreny, bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Więcej czym jest rehabilitacja stomatologiczna można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *