fbpx

Czy zmiana pracy na pracę zdalną wpływa na nasz kręgosłup?

Czy zmiana pracy na pracę zdalną wpływa na nasz kręgosłup? Czy zmniejszenie aktywności fizycznej ma istotne znaczenie? Odpowiedź na powyższe pytania oraz to, jak sobie możemy z tym poradzić w warunkach domowych znajdziecie poniżej ….

Już blisko roku czasu większa część spośród naszego społeczeństwa została poddana dużej próbie, mowa tutaj o zmianie trybu życia. Epidemia koronawirusa spowodowała, że dużo więcej czasu przebywamy w domu zwłaszcza prowadząc sedenteryjny tryb życia.

Praca zdalna i lekcje w trybie on-line, zmusiły nas do spędzania większości ilości godzin w ciągu  dnia siedząc przed monitorem komputera. Niestety domowe fotele, krzesła nie są przystosowane do kilkugodzinnej pracy przed komputerem, co ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Praca zdalna a ból kręgosłupa

Czy zmniejszenie aktywności fizycznej wpływa na pojawienie sie problemów związanych  bólem kręgosłupa? Zdecydowanie tak! Jednym z głównych powodów dolegliwości bólowych kręgosłupa jest przebywanie w długotrwałej pozycji siedzącej. Jest to pozycja statyczna, która wpływa na gorsze odżywienie krążków międzykręgowych, a co za tym idzie osłabienie ich funkcji amortyzującej kręgosłup.
Amortyzacja zapewnia zmniejszenie odczuwania wstrząsów i drgań. Jej zmniejszenie bądź brak, ogranicza również ruchomość kręgosłupa, to z kolei prowadzi do osłabienia mięśni brzucha, pośladków i grzbietu.  Skutkiem tego jest „zamkniecie, zapadanie się” klatki piersiowej wpływając na gorsze oddychanie i przyjęcie zgarbionej postawy ciała.

W dłuższej perspektywie czasu niesie to za sobą duże problemy zdrowotne. Najczęściej pierwszymi symptomami są dyskomfort/ból karku i okolic między łopatkami , bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ból głowy. W konsekwencji może prowadzić to do powstania “rwy kulszowej”, pleców okrągłych, dyskopatii czy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Bóle spowodowane pracą w pozycji siedzącej – czy możemy temu przeciwdziałać?

W dużej mierze tak, a w najgorszym wypadku znacząco zminimalizować odczuwane dolegliwości bólowe. Należy zacząć od stosowania codziennie minimum 8-10 minutowych przerw w pracy, co godzinę, połączonych z prostymi ćwiczeniami.

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Ćwiczenia w pozycji siedzącej:

– skręty głowy w obie strony (lewa i prawa) oraz zgięcie głowy w  przód i wyprost – każdy ruch w pełnym bezbolesnym zakresie ruchu;

– ręce zaplatamy za oparcie, siedząc stabilnie, stopy oparte na podłodze –  głęboko wypychamy klatkę piersiową do przodu z kilkusekundowym zatrzymaniem;

– krążenie nadgarstków w każdą stronę;

Ćwiczenia w pozycji stojącej:

– ruchy okrężne łokciami oraz krążenie ramion;

– spacer w miejscu;

– rozciągnięcie głębokich zginaczy bioder poprzez duży wykrok w przód zginając powoli nogę wykroczną do uczucia rozciągania pachwiny nogi zakrocznej – zatrzymać ruch i delikatnie powrócić celem zmniejszenia uczucia rozciągania – w tym krótkim sektorze ruchu powtórzyć kilkukrotnie, zmienić nogę;

– stając w lekkim rozkroku kładziemy ręce na biodrach i robimy wyprost kręgosłupa patrząc w sufit;

Kończymy ćwiczeniami oddechowymi, które są bardzo ważne, ponieważ pomagają w utrzymaniu ruchomości klatki piersiowej / ruchomości stawów żebrowo-kręgowych.

– Wdech nosem ,wydech ustami , oddechy troszkę głębsze niż „naturalne” – maksymalnie 8 powtórzeń, aby nie doszło do hiperwentylacji;

Ważne, aby po ćwiczeniach odpocząć ok. 1-2 min, celem uspokojenia, wyciszenia układu nerwowego przed ponowną fotostymulacją jaka nas czeka podczas dalszej pracy przed komputerem. Taki zestaw ćwiczeń powtarzamy co godzinę.

Jest to bardzo prosty, a zarazem skuteczny sposób przeciwdziałania negatywnym skutkom siedzącego trybu życia. Należy nadmienić, że często taki zestaw może być niewystarczający i konieczna będzie wizyta u fizjoterapeuty. Odpowiednia terapia i dobór indywidualnego zestawu ćwiczeń oraz  korekcja nieprawidłowych nawyków, pozwoli na jeszcze bardziej skuteczną walkę z zagrożeniami wynikającymi z siedzącego trybu życia.

Prewencja jest najlepszą forma leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *