fbpx

Tendinopatia więzadła właściwego rzepki – kolano skoczka

W świecie sportu jest to jedno z najbardziej znanych schorzeń, w języku polskim tendinopatia więzadła właściwego rzepki (kolano skoczka), z ang patellar tendinopathy. O czym mowa ?

Uszkodzenie więzadła właściwego rzepki rozciągającego się od dolnego brzegu rzepki po guzowatość piszczeli. Jest to druga (po ścięgnie Achillesa) najczęściej występująca tendinopatia w ciele człowieka. Schorzenie polega na sumującymi się mikrourazami więzadła właściwego rzepki wynikającymi z przeciążenia tej struktury.

Tendinopatia więzadła właściwego rzepki – przyczyny

Schorzenie jakim jest tendinopatia więzadła właściwego rzepki najczęściej objawia się bólem w okolicy dolnej krawędzi rzepki. Podczas sprintu, wyskoków, ale także bardzo często po zakończeniu aktywności fizycznej. Jak sama nazwa wskazuje schorzenie często występuje u zawodników i amatorów wykonujących aktywności, w których często dochodzi do wyskoków, lądowań ale także szybkich niespodziewanych zmian kierunku biegu, tak jak piłka ręczna, siatkówka, koszykówka.

Jako przyczyny ,,kolana skoczka” podaje się także małą elastyczność mięśnia czworogłowego, płaskostopie. Kontuzja ta często jest po prostu spowodowana zbyt dużą ilością ćwiczeń obciążających staw kolanowy. Zwłaszcza dotyczy to pozycji zgięcia stawu kolanowego (wtedy mocniej pociągamy za przyczep tego więzadła).

rehabilitacja kolana krakow

Anatomiczne więzadło właściwe rzepki to bardzo ważna struktura, która jest częścią aparatu wyprostnego stawu kolanowego. Co w praktyce to oznacza ? Jest to przedłużenie wszystkich czterech głów mięśnia czworogłowego.

Kolano skoczka –  jak poradzić sobie z problemem ?

Pierwszy okres często związany jest z dużym bólem, a także niewielkim obrzękiem.

  • Przeciwbólowo zaleca się zimne okłady, które pomogą także ze zmniejszeniem stanu zapalnego.
  • Ważna jest praca nad napięciem mięśnia czworogłowego , w przypadku tej tendinopatii zaleca się raczej automasaż( rolowanie), a nie stretching tego mięśnia.
  • Jeśli pojawi się ból, uszanuj go, zmień ćwiczenie, zasada wzmocni się i ból przejdzie tutaj nie występuje.
  • Ćwiczenia stabilizacji i praca nad osią kończyny.

Jak widać powyżej przyczyn wystąpienia tendinopatii więzadła właściwego rzepki może być wiele, dlatego niezmiernie ważna jest trafna diagnoza i dobrze dobrany proces rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *