fbpx

Bóle kręgosłupa a trening funkcjonalny

Bóle kręgosłupa to bardzo szybko narastająca choroba cywilizacyjna. Obecnie około 70% pacjentów gabinetu fizjoterapii to osoby cierpiące na bóle pleców. Wynika to co oczywiste z szybko postępującej zmiany trybu życia człowieka.  Mniejsza aktywność fizyczna wpływa także na osłabienie siły mięśniowej, oraz pojawianie wad postawy. Zarówno praca siedząca jak i praca fizyczna prowokują występowanie dolegliwości bólowych całego kręgosłupa, a zwłaszcza lędźwiowego. Mogą one być spowodowane urazami, przeciążeniami oraz chorobą zwyrodnieniową. Pracownicy biurowi, którzy większość czasu pracy spędzają w pozycji siedzącej znają podstawowe zasady profilaktyki bólu kręgosłupa lecz rzadko z takowych korzystają, z powodu braku czasu i chęci.

bóle kręgosłupa rehabilitacja sportowa krakow fizjoterapia krakow

Ból kręgosłupa dotyczy około 72 % osób aktywnych zawodowo i jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt lekarskich oraz powodem absencji w pracy z powodu dolegliwości bólowych.

Jak przedstawia się problem bólu kręgosłupa w grupie osób uprawiających trening funkcjonalny? Według badań wykazano iż w grupie ćwiczącej na poziomie zaawansowanym 87 % badanych odczuwa ból dolnego odcinka kręgosłupa, 84 % ból w obrębie stawów barkowych, a około 57 % zgłasza problemy mięśniowe.

W badaniu , które przeprowadzone zostało przez Berglunda, Bjorna i Hellqvista badani, którzy na co dzień wykonywali ćwiczenia ,,martwego ciągu” zostali wyedukowani i stale monitowani przez Szwedzkiego fizjoterapeutę i trenera tamtejszej federacji podnoszenia ciężarów.  Sprawdzono dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa na początku i po 8 tygodniach treningu pod nadzorem trenera , co ciekawe wynik uśredniono i zauważono że ból zmniejszył się o 50% względem pierwszego badania.  Tak więc zauważono iż powodem występowania bólu kręgosłupa lędźwiowego mogą być braki w technice podczas wykonywanych ćwiczeń, a także fakt iż często priorytetem dla ćwiczących jest ilość, a nie jakość wykonanych powtórzeń co powoduje zbliżone konsekwencje.

Powyższe badanie zwraca uwagę na istotę obecności trenera podczas treningu, co wpływa na zmniejszenie ryzyka doznania wszelakich kontuzji, a także na fakt iż technika wykonywanych ćwiczeń jest bardzo ważnym aspektem podczas każdej możliwej aktywności fizycznej.

Powyższy artykuł jest wprowadzeniem do zagadnienia Medycznego Treningu Terapeutycznego, który już wkrótce pojawi się na stałe w ofercie naszego centrum fizjoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *