fbpx

Urazy rdzenia kręgowego

Największy dyskomfort osobom, które doznały urazu rdzenia kręgowego, zwłaszcza w wieku młodzieńczym lub później, sprawia fakt iż tracą niezależność, a także możliwości jakie mieli do momentu wypadku. Co za tym idzie u większości osób po urazie rdzenia kręgowego dochodzi do spadku sprawności funkcjonalnych. Bezradność towarzyszy chorym, każdego dnia zwłaszcza podczas czynności dnia codziennego, które przed wypadkiem nie sprawiały im najmniejszego problemu, a w zaistniałej sytuacji stały się niewykonalne.

Rehabilitacja przy uszkodzeniu rdzenia kręgowego

Duża rola w tym wypadku spoczywa na rehabilitacji pacjenta, ponieważ jest do droga do wyrobienia kompensacji aby ułatwić pacjentowi życie w ,,nowych’’ warunkach. Pacjenci podkreślają że jest to dla nich duży zastrzyk pozytywnej energii, kiedy dowiadują się że mogą zrobić te same rzeczy ale w trochę inny sposób. Spełnia tutaj także swoje zadanie uczestnictwo we wszelakich zajęciach sportowych, które  są okazją do spotkań z nowymi ludźmi, którzy także są dotknięci przez niepełnosprawność lub są zupełnie zdrowi.  Spotkania takie umożliwiają zawieranie nowych znajomości, ale także dyskusję i wymianę swoich spostrzeżeń na temat niepełnosprawności, co sprzyja tworzeniu pozytywnego obrazu swojej osoby i adaptacji do życia po URK, a co za tym idzie wpływa na jakość życia.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego

Osoby te, zwłaszcza poruszające się na wózkach zdają sobie sprawę jak ciężkie może być poruszanie się w miejscach publicznych, zwłaszcza tych nieprzystosowanych do osób niepełnosprawnych ,których niestety nadal mamy na terenie naszego kraju wiele.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego – formy aktywności

Co więcej dla osób po uszkodzeniach rdzenia kręgowego występuje szereg aktywności sportowych w których mogą się spełniać tak jak łucznictwo na wózkach , szermierka czy koszykówka na wózkach , dla bardziej zaawansowanych także rugby na wózkach. Co za tym idzie istnieje wiele sposobów na uniknięcie problemu wykluczenia ze społeczeństwa osób po urazie rdzenia kręgowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *