fbpx

Rozpoczęcie fizjoterapii przed zabiegiem w obrębie kolana znacznie przyspiesza proces rehabilitacji – czy ta teza jest prawdziwa ?

Rehabilitacji przedoperacyjnej

Tak naprawdę moment kiedy pacjent trafia do fizjoterapeuty możemy nazwać pierwszą fazą rehabilitacji przedoperacyjnej. Na podstawie dostępnych badań obrazowych oraz testów klinicznych określamy diagnozę. Często osoby trafiają do naszych placówek w ,,stanie ostrym ” z dużym obrzękiem , bólem i ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego. W tym momencie zaczyna się nasza praca polegająca na zmniejszeniu objawów, terapię przeciwobrzękową, a także ustalenie planu leczenia przed zabiegiem operacyjnym. W tym etapie bardzo istotne jest ścisłe określenie jakich dokładnie ruchów , czynności unikać aż do momentu zabiegu.

Rozpoczęcie fizjoterapii przed zabiegiem w obrębie kolana znacznie przyspiesza proces rehabilitacji

Ćwiczenia usprawniające biomechanikę stawu

W fazie drugiej jeśli oczywiście stan stawu kolanowego na to pozwala zaczynamy ćwiczenia polegające na usprawnieniu biomechaniki stawu, zwiększeniu zakresu ruchomości. Następnie wdrażamy ćwiczenia stabilizacyjne oraz funkcjonalne tak aby staw do momentu operacji pracował w najbardziej optymalnym stanie.

Ćwiczenia wzmacniające

Faza trzecia to tak naprawdę ostatni etap rehabilitacji przed zabiegiem, wdrażamy ćwiczenia wzmacniające , zwłaszcza w obrębie mięsni które będą służyły za przeszczep więzadła. Często już przed zabiegiem wiemy który mięsień do tej operacji zostanie użyty. Przed samym zabiegiem dokładnie opisujemy pacjentowi jak będą wyglądały pierwsze dni po rekonstrukcji więzadła, tak aby pacjent nie był zaskoczony objawami, które mogą wystąpić. Do szpitala warto zabrać ze sobą kulę , ortezę oraz ice pack służący do walki z obrzękiem w pierwszych tygodniach po operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *