fbpx

Kontuzje barku ciąg dalszy

KONTUZJE STOŻKA ROTATORÓW

Kontuzje barku to jeden z najczęściej pojawiających się tematów w naszym gabinecie. Prawdopodobnie każdy słyszał już nazwę ,,stożek rotatorów” ,składa się on ze ścięgien czterech mięśni takich jak : nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Zadaniem tych mięśni jest stabilizacja głowy kości ramiennej w stawie ramiennym.  Druga funkcja to ruch w stawie barkowym. Pierścień rotatorów bo tak inaczej go nazywamy pokrywa tył, przód, oraz górną powierzchnię stawu ramienno – łopatkowego. Dlaczego tak często słyszymy o kontuzjach w tym obszarze ?

Jak dochodzi do uszkodzenia?

Powodów dolegliwości bólowych może być wiele. Rozpoczynając od przeciążenia, przetrenowania zwłaszcza u osób, które w swojej aktywności często wykonują ruch uniesienia ramienia do góry (zgięcia ) np. siatkarze, tenisiści ale także na przykład u malarzy czy fryzjerów, stomatologów.

kontuzje barku rehabilitacja sportowa krakow fizjoterapia krakow ortopeda krakow
https://www.injurymap.com/free-human-anatomy-illustrations

Istnieje także teoria ciasnoty podbarkowej.  Mówi ona iż nawet 95 % wszystkich przypadków patologii mięśni stożka rotatorów jest spowodowana drażnieniem ścięgien tych mięśni przez wyrostek barkowy. Do uszkodzenia struktur stożka rotatorów może także dojść podczas upadku (często na wyprostowaną kończynę górną) ale także podczas treningu zwłaszcza z dużym obciążeniem.

U większości pacjentów z patologią stożka rotatorów występuje niestabilność łopatki. Ma to bardzo duży wpływ na precyzję i przebieg wykonywanych ruchów. Więcej na temat łopatki przeczytasz tutaj.

Charakterystyka uszkodzenia

Pacjenci z uszkodzeniem stożka najczęściej zgłaszają dolegliwości bólowe w okolicy szczytu barku, a także na bocznej, zewnętrznej części ramienia. Często zauważalne jest osłabienie siły mięśniowej po stronie zajętej uszkodzeniem. Charakter bólu określany jest zazwyczaj jako ostry, kłujący. Bardzo istotne aby jak najszybciej gdy tylko odczuwamy dolegliwości bólowe zgłosić się do specjalisty. W tym celu należy wykonać niezbędne testy, które mają na celu znalezienie źródła problemu. Dodatkowo wykonuje się badania obrazowe, które zazwyczaj potwierdzają postawioną diagnozę. Pamiętając iż im dłużej bagatelizujemy problem tym większe mogą być tego konsekwencje. Kontuzje barku to uszkodzenia, które bardzo często wymagają wizyty w gabinecie fizjoterapii.

 

Kontuzje barku- podsumowanie

  1. Stożek rotatorów jest utworzony przez cztery mięśnie – nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy oraz obły mniejszy.
  2. Mięśnie tworzące pierścień rotatorów odpowiadają za stabilizację głowy kości ramiennej.
  3. Osoby często wykonujące ruch zgięcia podczas aktywności sportowej jak i zawodowej często dotykają kontuzje barku.
  4. Wedle zasady iż lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o ,,dobrą kondycję” powyżej opisanych struktur, na przykład poprzez „automasaż”. Jeśli pojawiają się w tym rejonie dolegliwości bólowe oraz zauważalne ograniczenia zakresu ruchu – może to wskazywać na uraz. Warto niezwłocznie zgłosić się do fizjoterapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *