fbpx

Czy zęby wpływają na jakość fizjoterapii stomatologicznej?

Relatywnie często piszę na temat wpływu rehabilitacji stomatologicznej na poprawę pracy układu stomatognatycznego. Z pacjentami zawsze rozmawiam na temat fizjologicznego obciążania stawów skroniowo-żuchwowych i prawidłowych nawyków. Są jednak pewne problemy strukturalne, których pomimo najlepszych chęci i regularnej pracy nie obejdziemy – „braki zębowe”

Ubytki w łukach zębowych

Pytanie o stałe ubytki w łukach zębowych jest regularnie powtarzającą się częścią wywiadu. Dlaczego? Pełne łuki zębowe są bardzo istotne dla biomechaniki układu orofacjlanego bowiem kontakt zębowy jest wymagany w procesie żucia i połykania.

Kiedy połykamy, nasza krtań jest unoszona przez mięśnie nadgnykowe, w celu ochrony dróg oddechowych przed treścią pokarmową. Jednakże, mięśnie nadgnykowe będą mogły to zrobić tylko wtedy, kiedy żuchwa będzie ustabilizowana przez pełne zaguzkowanie zębów (kontakt zębowy). Jeżeli, tych zębów nam brakuje, a szczególnie asymetrycznie, to stabilizacja żuchwy nie będzie efektywna, co może skończyć się, zaburzonym napięciem mm.gnykowych, zrotowaniem kości gnykowej, nieprawidłowym ustawienie krtani, problem z fonacją, otwieraniem ust i połykaniem. Biorąc pod uwagę, że połykamy kilkaset tysięcy razy dziennie, to ogrom potencjalnej kompensacji zdaje się być przytłaczający.

Braki zębowe a przeżuwanie

Podobnie jest z  żuciem. Jeżeli miewamy braki zębowe, to mamy tendencje do częstszego przeżuwania stroną z pełnym uzębieniem. Jeżeli powtórzymy ten mechanizm kilka razy, to nic wielkiego się nie stanie. Gdy ten wzorzec uprawiamy miesiącami czy latami, to problem zaczyna nabierać na sile, z czasem manifestując asymetrycznym napięciem mm żucia, a także możliwym kompensacyjnym ustawieniem głowy i przeciążeniem struktur odcinka szyjnego.

Układ stomatognatyczny jest idealnym przykładem interdyscyplinarnych jurysdykcji specjalistów. Jeżeli nie ma dobrej współpracy to efekt zawsze będzie ograniczony. W fizjoterapii bardzo dużo skupiamy się na prawidłowej funkcji, natomiast w przypadku zębów, nie odzyskamy funkcji jeżeli nie będzie struktury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *