fbpx

Język, co ma wspólnego z rehabilitacją?

Język jest elementem pracy fizjoterapeuty

Dzisiaj poruszymy strukturę, którą generalnie fizjoterapeuci i stomatolodzy traktują po macoszemu a jest podstawą pracy logopedów. Język jest bardzo często poza funkcją, ale rzadko go o to podejrzewamy, szczególnie pacjenci.

Głównymi funkcjami narządu ruchu układu stomatognatycznego są :

  • żucie
  • mówienie
  • połykanie.

W każdej z tych czynności bierze udział język! Jeżeli jest źle ustawiony, jego aktywność jest zaburzona, wędzidełko jest za krótkie to wypada ze swojej funkcji a inne struktury będą pracowały nadmiernie.

rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow jezyk

Ustawienie zębów w łuku zębowym są odpowiedzialne siły generowane przez mięśnie, szczególnie język. Jeżeli mamy pacjenta ze zgryzem otwartym leczonym ortodontycznie, bez konsultacji logopedycznej języka (którego napieranie na górny łuk zębowy może być sprawcą dysfunkcji) to zwyczajnie leczony jest objaw nie przyczyna. Z ryzykiem nawrotu wady zgryzu.

Język i jego połączenia

Mamy też całą masę ciekawych powiązań anatomiczno-funkcjonalnych języka i okolicy gnykowej. Mięśnie żuchwowo-gnykowe, bródkowo-gnykowe, i po części dwubrzuścowe (idąc za Bochenkiem) biorą udział w ruchu języka. Z drugiej strony mięśnie zewnętrzne języka (bródkowo- językowy, rylcowo-językowy, gnykowo-językowy) przyczepiają się do kości gnykowej iporuszają nią podczas aktywności. Idąc tym tropem, zła praca mięśni języka będzie powodowała problemy z przełykaniem, bóle gardła, problemy z otwieraniem żuchwy, a zła praca mięśni nadgnykowych będzie przeciążała język. Warto to wiedzieć by pracować na realnym problemie.

Występuje też intrygująca zależność w unerwieniu czuciowym. Fragment języka jest unerwiany przez nerw językowy – będący jedną z odnóg nerwu żuchwowego – gałęzi nerwu trójdzielnego. Skoro nerw trójdzielny unerwia również mięśnie żucia, to mamy całkiem ciekawy potencjalny obszar bólu przeniesionego z tych struktur . W uproszczeniu mięśnie żucia mogą być bolesne pod językiem i na odwrót!

Podsumowanie

Na koniec warto wspomnieć o oddychaniu. Jeżeli mamy pacjenta oddychającego przez usta ( co jest patologią!) niezależnie czy przychodzi do fizjoterapeuty, stomatologa czy psychologa, logopeda powinien go zobaczyć! Mam nadzieje, że przekonałem Was jak ważny jest język. Nie tylko dla logopedy, ale także dla fizjoterapeuty, stomatologa, ortodonty czy chirurga szczękowego. Dlatego konsultujmy to między sobą i pracujmy na realnym problemie a nie leczmy objaw w obrębie własnej profesji.

Patryk Kardasz rehabilitacja stomatologiczna krakow krakowska fabryka zdrowia fizjoterapeuta krakow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *