fbpx

Problemy czaszkowo-żuchwowe-Rehabilitacja stomatologiczna

Rehabilitacja stomatologiczna -kolejny wpis naszego specjalisty Patryka Kardasza.

Z doświadczenia wiem, że najczęściej uszkadzamy nasze ciało codziennymi czynnościami w sposób nieprawidłowy.Rehabilitacja stomatologiczna to obszar nauki gdzie ta teza sprawdza się  niemal książkowo. Identycznie jest z regionem czaszkowo-twarzowo-żuchwowo-szyjnym. Problemem jest to, że rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, co jest złym nawykiem i jak nasza aktywność powinna wyglądać prawidłowo.

Kontakt łuków zębowych.

  • Tak na prawdę, codzienny kontakt zębowy nie powinien przekraczać 15 minut. Poza przysłowiowym kwadransem, szpara spoczynkowa między zębami powinna wynosić między 2 a 4 mm. Jeżeli tak nie jest, mięśnie zaciskające zęby są w ciągłym napięciu. Wyobraź sobie, że twój biceps jest napięty prawie cały dzień. Boli prawda?

Jak powinien być ustawiony język?

  • Ustawienie języka. Język w chwili spoczynku powinien znajdować się na górnym podniebieniu za łukiem zębowym. Jeżeli spoczywa za dolnymi zębami, lub napiera na zęby to ewidentnie pracuje patologicznie.  Niestety to nie tylko będzie wpływać na połykanie, mówienie ale także na wady zgryzu.

Oddychanie

  • Sposób oddychania. Powinniśmy zdecydowanie oddychać przez nos. Jeżeli oddychamy przez usta to z automatu język jest w złej pozycji. W tej sytuacji zgryz będzie uciekał do otwarcia a mięśnie ustno-twarzowe nie będą się relaksowały.

rehabilitacja stomatologiczna krakow fizjoterapeuta

Ustawienie głowy i szyi

  • Ktoś kto ma problemy z odcinkiem szyjnym wie jak ważne jest ustawienie yi.odcinka szyjnego. Okazuje się, że ma to też spory impakt na inne okolice. Protrakcyjne ustawienie szyi i głowa w przeproście będzie powodowała cofnięcie żuchwy. (Stomatolodzy często nie zwracają na to uwagi) Oznacza to że mięśnie cofające i wysuwające żuchwę będą w dysbalansie napięciowym, a to może wywoływać np bóle głowy w okolicy skroni.

Zakres otwarcia żuchwy

  •  Oczywiście każdy z zakresu ruchów jest bardzo ważny, ale otwarcie ust jest z reguły eksponowane najczęściej. Dlatego kiedy jest ograniczony a czeka nas dłuższa interwencja stomatologiczna, gdzie będzie wymagane większe otwarcie ust nie w danej chwili jest możliwe, bardzo prawdopodobne że pojawi się ból lub trzaski.

Pacjencie to tylko kilka szczegółów na które trzeba zwrócić uwagę. To właśnie one mogą stać na przeszkodzie w procesie terapeutycznym. Dlatego proszę, zwróć uwagę czy Twoje zęby nie kontaktują się za często albo gdzie leży Twój język, bo to może być rozwiązaniem problemu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *