fbpx

Rehabilitacja Stawów Skroniowo – Żuchwowych

> > Rehabilitacja-stawow-skroniowo-zuchwowych

Częste bóle głowy, szczękościsk, ścieranie powierzchni zębowej, ból podczas ziewania lub gryzienia – to wszystko może świadczyć o tym, że masz problemy w obrębie zagadnień, którymi zajmuje się rehabilitacja stomatologiczna.

Staw skroniowo-żuchwowy to połączenie znajdujące się z przodu od naszego ucha, tworzy go żuchwa oraz kość skroniowa. Jest to staw nietypowy i bardzo specjalny, tzw. piętrowy – pomiędzy łączącymi go kośćmi znajduje się krążek (jak łąkotki w kolanie), którego uszkodzenia lub blokady mogą wywoływać ból lub ograniczać ruchomość.  Z uwagi na nieustanne używanie stawu – (mówienie, jedzenie) oraz otaczające go tkanki podatne na mikrourazy, może on stać się przyczyną wielu dolegliwości.  Głównym mięśniem umożliwiającym ruch w stawie jest bardzo silny żwacz. Jako ciągła praca, często asymetryczna, jest przyczyną wielu przeciążeń, natomiast stres, który wywołuje u ludzi zaciskanie zębów, powiększa jedynie prawdopodobieństwo powstania problemu.

Powodów dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest wiele. Najczęstsze z nich to: asymetryczna praca stawów (zły schemat ruchowy), zablokowania stawów np. blokujący się krążek, niestabilność stawów np. spowodowana uderzeniem głową, czy też problemy z tkankami miękkimi, występującymi głównie z powodu przeciążeń.

Liczbę możliwych przyczyn dysfunkcji również ciężko jest zliczyć. Niektóre są proste do wykrycia, jak na przykład: ostry uraz, problemy stomatologiczne – wyrzynające się ósemki, bruksizm, próchnica czy złe nawyki – żucie gumy po jednej stronie ust. Problem może być też (i zazwyczaj jest) bardziej skomplikowany.

Staw skroniowo-żuchwowy jest sprzężony (jego praca jest połączona/współzależna) z wieloma mięśniami w naszym ciele – mięśnie podpotyliczne i karku, mięśnie obręczy barkowej, mięśnie twarzy. Ten złożony system „naczyń połączonych”, wraz z przewlekle występującym stresem i częstymi problemami stomatologicznymi, ukazuje jak wiele może być wariantów przyczynowych tej dysfunkcji, jak i samych jej rodzajów.

Proces rehabilitacji skupia się na bardzo dokładnie na diagnostyce i ścisłym określeniu problemu. Zazwyczaj konieczna jest również współpraca ze stomatologiem, gdyż najczęściej problemy obu dziedzin łączą się. Zabiegi polegają głównie na równoważeniu napięcia tkanek miękkich, optymalizacji ruchu stawowego z pomocą terapii manualnej, edukacji pacjenta oraz zmianie negatywnych przyzwyczajeń. Wynikiem powyższych działań jest zmniejszenie obciążenia całego kompleksu stawów skroniowo-żuchwowych, czym w swej codziennej pracy zajmują się terapeuci z Krakowskiej Fabryki Zdrowia.

Inne zabiegi z tej kategorii.