Rwa kulszowa rehabilitacja

> > Rwa-kulszowa-rehabilitacja

Rwa kulszowa nie jest pojedynczą jednostką chorobową. To cały szereg objawów (zazwyczaj występuje tylko część z nich) związanych z uciskiem na korzenie tworzące nerw kulszowy lub na sam nerw w dalszym jego przebiegu. Korzenie nerwowe, których ucisk może wywołać objaw rwy kulszowej to korzenie L4, L5, S1, S2, S3 czyli dolne korzenie nerwowe kręgosłupa lędźwiowego i górne kości krzyżowej.

Drażnienie lub ucisk korzeni może wywołać wiele czynników jak zmiany zwyrodnieniowe czy złe ułożenie stawów kręgosłupa ale najczęstszą przyczyną jest dyskopatia. Dyskopatia to choroba, uszkodzenie krążka międzykręgowego potocznie nazywanego dyskiem. Zniszczony, uwypuklający się krążek może zyskać kontakt z korzeniem nerwowym ( jest położony bardzo blisko niego) podrażniając go i wywołując stan zapalny, który na pewien czas powoduje podrażnianie okolicy z racji swojej obecności. Należy nadmienić, że nie wszystkie dyskopatie wywołują rwę kulszową. Dysk również nie musi posiadać uwypuklenia, „przepukliny” aby być powodem bólu.

Jednak nie tylko ucisk na korzeń nerwowy może wywołać objaw rwy kulszowej. Po opuszczeniu kręgosłupa korzenie nerwowe tworzą splot nerwowy, z którego następnie wychodzą konkretne nerwy w tym nerw kulszowy. Jeśli gdzieś na swoim przebiegu zostanie on uciśnięty to również może wywołać to typowe objawy rwy kulszowej w nodze. Zazwyczaj uciskowi nerwu nie towarzyszy wtedy ból w okolicy pleców. Najczęściej występującym przykładem tego zjawiska jest ucisk nerwu kulszowego poprzez mięsień gruszkowaty – znajdujący się pod pośladkiem. Do dysfunkcji dochodzi nie tylko poprzez złe ułożenie miednicy ale i brak odnowy biologicznej podczas intensywnych treningów nóg czy siedzenie na portfelu umieszczonym w tylnej kieszeni.

Klasyczne objawy rwy kulszowej to mimo wszystko ból w okolicy dolnej część pleców, często jednostronny. Towarzyszy mu jednak prawie zawsze uczucie promieniowania, prądu schodzącego do pośladka, a czasem niżej tyłem-bokiem uda do kolana, a nawet do stopy. Z racji ucisku na nerw za wyjątkiem zwykłego bólu we wszystkich okolicach może dochodzić do mrowień, drętwień, zaburzeń czucia lub innych dziwnych doznać nazywanych parestezjami. Prawie zawsze występuje stan zapalny, który chwilowo potęguje nacisk na nerw czasami doprowadzając do sytuacji, w której człowiek nie może poruszyć się z powodu przeszywającego bólu. Taka sytuacja bardzo często ma miejsce w trakcie pierwszego incydentu.

Rehabilitacja rwy kulszowej skupia się w pierwszej kolejności na unormowaniu i rozpoczęciu zmniejszania stanu zapalnego oraz uśmierzeniu bólu i minimalizacji objawów. Z pomocą przychodzi terapia manualna, liczne techniki mięśniowe i jeśli stan pacjenta na to pozwala delikatne ćwiczenia.

Bardzo ważny jest jednak wtedy odpoczynek i ewentualne wspomaganie się lekami przeciwzapalnymi i rozluźniającymi mięśnie ( te zazwyczaj bardzo mocno reagują na zaistniałą sytuację dużym napięciem, pogarszając wtórnie stan). Kiedy pacjent może już normalnie funkcjonować, w podstawowych czynnościach w ciągu dnia, rozpoczyna się intensywny proces gojenia i diagnostyka w celu określenia struktury wywołującej ucisk. Ważne jest też sprawdzenie nawyków, gdyż nasze codzienne życie, ogromna ilość siedzenia i brak poprawnej postawy mocno obciążają dolną część kręgosłupa.

Rozpoczyna się rehabilitacja konkretnych tkanek będących przyczyną bólu, korekcja postawy i stabilizacja centralna oraz terapia mięśni i powięzi będących, często jeszcze przez długi czas, w dużym napięciu. W rzeczywistości rehabilitacja rwy kulszowej przebiega bardzo mocno indywidualnie z powodu bardzo wielu czynników – za równo wielorakich możliwości uciskowych nerwu kulszowego jak i różnorodnych nawyków i stylów naszego życia.

Czynników obciążających dolny odcinek kręgosłupa i naszą miednice jest więc wiele, dlatego też rwa kulszowa występuje tak często. Nie wszystkie przyczyny znajdują się nawet w okolicy kręgosłupa, nie sposób wszystkich wymienić, lecz na koniec pozostawiamy listę najczęściej występujących i mających największy wpływ:

nadwaga, płaskostopie, koślawość kolan, wszelkie problemy związane z biodrami, zaburzenia środka ciężkości, picie małej ilości wody, duża ilość siedzenia oraz stania, mało ruchu, niepoprawna technika ćwiczeń siłowych, przetrenowanie, długa pozycja schylona, „praca na kręgosłupie zamiast na nogach”, brak odpoczynku.

Inne zabiegi z tej kategorii.