Stabilizacja centralna i obwodowa

> > Stabilizacja-centralna-i-obwodowa

W naszym ciele układ mięśniowy możemy podzielić na wiele sposobów. Jednym z podstawowych jest podział pod względem pracy mięśniowej. Są więc mięśnie fazowe – silne w skurczach i rozkurczach lecz słabe w napięciu ciągłym – jest to większość najpopularniejszych mięśni np. dwugłowy, trójgłowy, ćwiczymy je głownie wykonując ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe. Drugim typem są mięśnie stabilizujące, słabe w pojedynczych skurczach ( głównie z racji swej wielkości ) lecz potężne w skurczach ciągłych. Wykorzystujemy je głównie do kontroli ruchu np. mięsień zębaty przedni stabilizuje łopatkę nastawioną na działanie sił zewnętrznych  (utrzymując ją w miejscu)  dobrym przykładem będzie utrzymanie jej stabilności podczas „tureckiego wstawania” lub utrzymanie tacy z ciężkimi daniami trzymanej przez kelnera.

Sama stabilizacja dzieli się głównie na obwodową – dotyczącą kończyn  i centralną – dotyczącą tułowia tzw. CORE. Przykład z kelnerem podany powyżej jest typem stabilizacji obwodowej dla kończyny górnej. Ćwiczenia na BOSU lub na beretach sensomotorycznych są również przykładami stabilizacji obwodowej ( w tym wypadku jej ćwiczenia), z tym że dla kończyn dolnych. Stabilizacja obwodowa jest więc umiejętnością odpowiedniej kontroli ruchu kończyn. Obecnie oprócz samej kontroli wykorzystuje się ją do korekcji. W wypadku kończyn dobrymi przykładami są korekcja koślawości i szpotawości kolan lub protrakcji ( wysuwania do przodu) barku będącej dzisiaj  poważnym zaburzeniem wykrywanym u dużej ilości osób.

Stabilizacja centralna to cały szereg mięśni (m.in. wielodzielny, poprzeczny brzucha, przepona) połączonych w jeden system mający za zadanie utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji zarówno w trakcie treningu jak i podczas siedzenia lub stania. Pozwala to odpowiednio rozłożyć siły działające na kręgi i zminimalizować ich obciążenie. Przydaje się to nie tylko w biurze przed komputerem ale i podczas wysiłku fizycznego. Podczas ćwiczeń z obciążeniem system ten jest szczególnie ważny ponieważ siły działające na kręgosłup są nawet kilkunastokrotnie większe. Stabilizacja centralna pozwala więc nie tylko skorygować wzorzec ruchu ale i zoptymalizować go oraz zabezpieczyć ciało przed urazami. Zwiększenie świadomości własnego ciała, poznanie jego działania oraz sposobów i zasad jak wykonywać ruch aby ciało działało optymalnie – tym w skrócie jest stabilizacja

Inne zabiegi z tej kategorii.