fbpx

Terapia falą uderzeniową

Fala Uderzeniowa to stosunkowo nowe urządzenie wykorzystywane w medycynie. Początkowo wykorzystywana w rozbijaniu kamieni nerkowych wykazała uboczny skutek w poprawieniu dolegliwości ortopedycznych, od tego czasu stosujemy ją w dużo szerszym spektrum. Fala uderzeniowa wykorzystuje impulsy mechaniczne u dużej częstotliwości i średniej mocy, aplikowane specjalną głowicą, aby głównie poprawić ukrwienie, trofikę, poprawić stan ścięgien lub tez aby rozbić niepotrzebne zwapnienie w ciele. Dzięki zogniskowaniu impulsu fala uderzeniowa działa bardzo dokładnie, oddziałowując głownie na tkanki patologiczne i mający nikły wpływ na tkanki zdrowe. Zabieg cechuje się wysoką skutecznością, dlatego obecnie tak często przepisywany jakoterapia przez lekarzy. Leczenie falą uderzeniową składa się zazwyczaj z 5-6 sesji po ok 10 minut odbywających się przeciętnie 1 czasami 2 razy w tygodniu. Niektórzy pacjenci obawiają się zabiegu z racji bólu, jednakże w naszej placówce dobieramy parametry: ilość uderzeń, wykorzystywane ciśnienie, siła przyłożenie głowicy itd. indywidualnie nie tylko do schorzenia ale i do odczuć pacjenta w trakcie zabiegu. Czasami więc w trakcie zabiegu odczuwany jest delikatny dyskomfort inni czują przyjemne mrowienie jeszcze inni nic.

Fala uderzeniowa ma bardzo szerokie zastosowania, mogące przyspieszyć proces powrotu do zdrowia lub wyeliminować objawy bólowe pozwalając skupić się w postępowaniu fizjoterapeutycznym na przyczynie dolegliwości bólowej oraz zabezpieczeniu pacjenta przed kolejnymi epizodami schorzenia. Głównymi wskazaniami do terapii falą uderzeniową są:

  • zespół bolesnego barku: problem głownie ze końcówkami ścięgien mięśni np. mięsień nadgrzebieniowy, naramienny.
  • zwapnienia w okolicy tkanek miękkich: najczęściej pojawią się w okolicy barku, kolana, stopy i pośladka.
  • tzw. entezopatie czyli problemy zapalne przyczepów ścięgnistych: łokieć tenisisty i golfisty.
  • kolano skoczka/biegacza/kinomana – ból okolicy kolana i rzepki: problemy głównie z końcówkami ścięgien np. więzadło właściwe rzepki ( ścięgno m. czworogłowego), gęsia stopka powierzchniowa.
  • ból ale i twardość pasma biodrowo-piszczelowego. W tym przypadku fala uderzeniowa jest szczególnie pomocna.
  • bóle okolicy biodra i pachwiny.
  • bóle ścięgna Achillesa.
  • ostroga piętowa – zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy.

Słowem końca Fala uderzeniowa ( jak każda forma leczenia ) ma swoje przeciwwskazania. W tym wypadku jest ich bardzo niewiele i są to: choroba nowotworowa, niedawny przebyty zawał mięśnia sercowego, ciąża ( tylko przy aplikacji w okolicy tułowia).