fbpx

Suche Igłowanie

> > Suche-iglowanie

Stymulacja Śródmięśniowa (ang.: intramuscular stimulation, IMS) punktów spustowych,  inaczej zwana suchym igłowaniem (ang.: dry needling, DN), jest techniką bezpośredniego stymulowania tkanki mięśniowo-powięziowej.

Techniki DN stosuje się do większości mięśni szkieletowych. Należy zaznaczyć, że DN nie jest formą akupunktury, wykorzystuje jedynie te same narzędzia terapeutyczne.

Głównym celem terapii suchego igłowania jest wyeliminowanie  tzw. MPS, czyli zespołu bólu mięśniowo-powięziowego. MPS to lokalne zaburzenia poszczególnych włókien mięśniowych, które mogą wywoływać ból w trakcie rozciągania, kurczenia się mięśnia lub jego kompresji.  Duża intensywność treningowa, sytuacja stresowa dla mięśnia (nagły upadek) może doprowadzić do powstawania MPS. Bardzo dobrym sposobem jego niwelowania jest wspomniana wyżej igłoterapia sucha, która bardzo szybko i precyzyjnie opracowuje zaburzone włókna mieśniowo-powięziowe. Zabiegi te bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku zaburzeń takich jak:

  • zespół pasma biodrowo-piszczelowego
  • kolano skoczka
  • LBPS – ból przeciążeniowy dolnego odcinka kręgosłupa
  • shin splints (zespół przeciążeniowy mięśnia piszczelowego przedniego)
  • łokieć tenisisty
  • łokieć golfisty

W trakcie wykonywania zabiegu należy pamiętać o zachowaniu pełnej czystości i sterylności narzędzi oraz miejsca pracy. Igły muszą być jednorazowe, a terapeuta powinien pracować w rękawiczkach ochronnych. W trakcie terapii zwróćcie uwagę na te podstawowe elementy bezpieczeństwa.

Inne zabiegi z tej kategorii.