fbpx

Ostroga Piętowa

> > Ostroga-pietowa

Ostroga piętowa w dzisiejszych czasach to bardzo popularne schorzenie. Wygląda jak narośl na pięcie lecz nie jest nią w pełni. Do jej powstania dochodzi z powodu dwóch czynników: pierwszym jest przeciążanie pięty – wyniku generowania zbyt dużych sił na kości dochodzi do jej nadbudowy i powstania zwyrodnień, tzw. narośli kostnych. Czynnik ten wywoływany jest głównie przez nadwagę, zaburzenia osi kolan i problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, powodujące nieodpowiednie ułożenia środka ciężkości.

Rehabilitacja ostrogi piętowej często zaczyna się od wykonania badania rentgenowskiego. Jej wielkość widziana w badaniu RTG jest zazwyczaj dużo większy niż w rzeczywistości. Jest to spowodowane drugim czynnikiem – od piety do początku kości palców biegnie długie pasmo łącznotkankowe (rozcięgno podeszwowe). W wyniku przeciążeń stopy dochodzi do jego zbyt dużego naciągania, a organizm rozpoczyna proces zwapnienia przyczepu (w tym wypadku na pięcie) w celu wzmocnia go. Czynnik, który głównie wpływa na przeciążenia struktur podeszwy to, podobnie jak wyżej, nadwaga oraz zaburzenia łuków stopy, w tym szczególnie płaskostopie. Wyżej opisane zwapnienia oraz zwyrodnienia pięty dają obraz ostrogi piętowej. Sama ostroga może, ale nie musi wywoływać ból. Odczucie dyskomfortu wywoływane jest głównie przez zapalenie rozcięgna podeszwowego, które czasem również występuje bez zwapnień.

Ból w ostrodze piętowej jest charakterystyczny – ostry, z przedniej części pięty, na podeszwowej stronie stopy. Nieprzyjemne doznania pojawiają się głównie wraz z obciążaniem stopy, głównie podczas chodzenia. Im wysiłek jest dłuższy lub obciążenie większe, tym ból się wzmaga. Nieleczona ostroga może przejść w stan przewlekły, w którym ból jest, co prawda, „do zniesienia”, ale rzeczywisty stan aparatu więzadłowego pogarsza się, co prowadzi do dalszych uszkodzeń i dysfunkcji, również w innych obszarach ciała. Głównym powikłaniem są bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa wynikające z wymuszonego przesunięcia środka ciężkości ku przodowi, by zmniejszyć nacisk na pięty i złagodzić ból.

Rehabilitacja ostrogi piętowej polega na ustabilizowaniu lub zwalczeniu stanu zapalnego. Jeśli występuje zwapnienie, można próbować działać falą uderzeniową oraz ultradźwiękami, w celu ich usunięcia. Fizykoterapia jest również pomocna przy mocnych i trudno ustępujących stanach zapalnych. Leczenie ostrogi piętowej zawsze związane jest z dłuższym okresem czasu. Kiedy stan pacjenta umożliwia już prawidłowy chód czy też pierwsze ćwiczenia z obciążeniem (bieganie, ćwiczenia siłowe), leczenie ostrogi piętowej przechodzi w fazę tzw.  zabezpieczenia. Skupia się ono na korygowaniu ustawienia środka ciężkości poprzez stabilizację centralną oraz korekcji ustawienia łuków stóp i osi kolan. W przypadku braku leczenia schorzenie często nawraca.

Inne zabiegi z tej kategorii.