fbpx

Uraz mięśniowy – podstawowe zasady postępowania 

Metoda PRICE przy uraz mięśniowych

Dla każdego terapeuty/lekarza najpopularniejszym postępowaniem po urazach jest metoda RICE, oraz jej alternatywy takie jak PRICE. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słów ją tworzących:

  • P- protection (zabezpieczenie miejsca urazu),
  • R-rest (odpoczynek) ,
  • I – ice (chłodzenie) ,
  • c- compression (ucisk),
  • E – elevation (uniesienie).

Osoby nawet nie zaznajomione z medycyną korzystają z tej metody. Jest to bardzo skuteczna metoda, która pomaga w powrocie funkcji miejsca dotkniętego urazem.

Jakie są minusy metody PRICE?

Otóż zwolennicy metody MEAT zauważyli, że metoda PRICE ma pewne minusy, chwali się ją za działanie w przypadku urazów mięśniowych, natomiast w przypadku urazów ścięgien i więzadeł, nie jest już tak efektywna. Według autorów, działanie zimna, na już i tak słabo w porównaniu do mięśni ukrwione więzadła i ścięgna może powodować spowolnienie  procesu ich regeneracji. Wszystko przez zamykanie się naczyń jako efekt działania zimna, co za tym idzie zmniejsza się dopływ krwi, a w wraz z nią płynących substancji niezbędnych w procesie regeneracji.

Metoda MEAT – czym jest?

  • M – movement (ruch)

Zwolennicy tej metody podkreślają że ruch ten ma być kontrolowany, ma to na celu stymulację krążenia, która jest niezmiernie istotna w tym stanie, jak już wcześniej zostało powiedziane. Mogą to być najmniejsze, możliwe ruchy, które mogą mieć także swój wpływ na zapobieganie tworzeniu się zrostów i co za tym idzie zmniejszenia zakresu ruchomości w zajętym miejscu.

  • E – exercise (ćwiczenia)

Punkt ten jest związany z punktem wcześniejszym. Ważne jest aby ćwiczenia były ściśle dobrane do stanu pacjenta, a ma to wpływ na przyspieszenie procesu regeneracji. Podkreśla się także efekt przejścia przez ból, czyli wykonywanie takich ćwiczeń, które w etapach prowadzą do wykonania bezbólowo ruchu, który wcześniej nie mógł być w ogóle wykonywany lub powodował ogromny ból.

  • A – analgetics (leki przeciwbólowe)

Ważnym aspektem w tym miejscu jest NIE stosowanie leków przeciwzapalnych, które mogły by wpłynąć na wydłużenie procesu gojenia. Zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych które nie ingerują w proces regeneracji poprzez wpływ na stan zapalny.

  • T – treatment (leczenie)

Obejmuje wszystkie techniki, które mogą wpłynąć na polepszenie przepływu krwi , stymulując gojenie. Znajdą się tu zarówno techniki manualne, ale także techniki bardziej alternatywne. Może to być akupunktura czy ostatnio coraz bardziej modne wlewy komórek macierzystych.

Urazy mięsniowe

Warto zaznaczyć że jest to metoda alternatywna, wciąż brak badań które potwierdzały by większą efektywność tej metody nad metodą PRICE w różnych przypadkach. Tak naprawdę program terapii powinien być skonstruowany ściśle dla pacjenta. Nikt nie powiedział że nie można tych dwóch metod mieszać, co stwarza możliwości do stosowania terapii skojarzonej z elementami oby dwóch powyższych protokołów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *