fbpx

Stopy sa bardzo wazne

Co mogą powiedzieć nam stopy?

Dlaczego należy, a nawet trzeba, ocenić postawę stojącą? Ponieważ to, jak stoimy, znajdzie odzwierciedlenie w czynnościach wymagających dynamiki. Jedną ze składowych takiej oceny jest obserwacja ustawienia stóp. Po co to robimy i co stopy mogą nam powiedzieć o naszym aparacie ruchu, znajdziecie poniżej 😉

Jak stopy powinny być ustawione?

Przede wszystkim równolegle. Wtedy obciążenia są przenoszone w najbardziej fizjologiczny sposób, umożliwia to także zaobserwowanie czy stopy są odpowiednio wysklepione.

rozciegno podeswowe fizjoterapia krakow rhabilitacja krakow

Jak najczęściej je ustawiamy?

Tutaj spektrum jest bardzo duże, ale zaryzykuję stwierdzeniem, że 6 na10 przypadków ma stopy ustawione na zewnątrz. Co ciekawe, bardzo często także nierównomiernie tzn. jedna jest bardziej wychylona niż druga.

Co może nam powiedzieć takie ustawienie?

  • Może wskazywać na niedobór rotacji wewnętrznej w biodrach, a to może być przyczyną wielu dolegliwości, od bólu w odcinku lędźwiowym po uszkodzenia więzadła krzyżowego w kolanie;
  • Z dużym prawdopodobieństwem będzie doprowadzać do czynnego płaskostopia tzn. podczas chodu albo biegu tył stopy ulegnie załamaniu (hiperpronacji), przeciążając in rozcięgno podeszwowe i/lub mięsień piszczelowy tylny. Wyobraź sobie teraz, że biegasz długie dystanse z taką dysfunkcją – prosty przepis na „Shin splints”;
  • Hiperpronująca stopa to długotrwałe przeciążenie rozcięgna podeszwowego, a to może skutkować – „ostrogą piętową”. Jeżeli masz problem z tą dolegliwością i pomimo wielokrotnych terapii, a nawet fali uderzeniowej ten problem powraca, to zastanów się, czy kiedykolwiek ktoś zwracał Ci uwagę na ustawienie stóp?

stopy bol stop halluxy odciski ostroga pietowa

Co jeszcze powinno przyciągnąć naszą uwagę?

Wszelkie zmiany wytwórcze w podeszwach naszych stóp. Stwardnienia, których wcześniej nie było, nowe odciski, z którymi do tej pory nie mieliśmy problemu a teraz są utrapieniem. Jesteśmy tak skonstruowani, by poruszać się, a nawet biegać bez tego typu problemów. Natomiast jeżeli buty nagle zaczynają nas obcierać, a długi marsz sprawia, że „nasze podeszwy krwawią” to znaczy, że biomechanika stóp jest zaburzona. Trzeba ją poprawić! Szybko!

Czym może być spowodowane nieprawidłowe ustawienie stóp?

W tym przypadku, bardzo ciężko jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Każdy z nas ma trochę inne wzorce kompensacyjne i złe ustawienie stóp w każdym przypadku może być spowodowane czymś innym:

  • Niedoborem ruchu w biodrach;
  • Przeniesionym środkiem ciężkości do przodu;
  • Brakiem stabilności stawów skokowych.

A to tylko kilka z przyczyn!

Podsumowując:

  • Jeżeli nawykowo ustawiasz stopy na zewnątrz, to znaczy, że coś jest nie tak. Trzeba sprawdzić co!
  • Ustawienie stóp na zewnątrz może generować różne dolegliwości tj. „Shin splints”, przeciążenia rozcięgna podeszwowego, a nawet przeciążenia Achillesa.
  • Można, a nawet trzeba nad tym pracować.

Dbajmy o nasze stopy. Są tak samo ważne jak ręce. Szkoda, że najczęściej przypominamy sobie o tym dopiero wtedy, kiedy ból nie pozwala nam się poruszać…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *