fbpx

Rehabilitacja twarzy – mięsień okrężny oka

Rehabilitacja twarzy okiem fizjoterapeuty

Rehabilitacja twarzy to bardzo ciekawy obszar pracy fizjoterapeuty. Od wieków mówi się, jak wiele można wyczytać z ludzkich oczu. Okazuje się, że otoczenie gałki ocznej może nam powiedzieć równie wiele. Dlatego dzisiaj głównym tematem będzie mięsień okrężny oka. Mięsień okrężny oka składa się z 3 części:
  • części oczodołowej do której zalicza się także mięsień obniżacz brwi
  • części powiekowej
  • części łzowej
Zasadniczo odpowiedzialny jest za opuszczanie powieki a część łzowa pozwala na odpływanie łez z oczodołu. Chodź to dość oczywiste, warto zaznaczyć, że „zamykanie oczu” jest ruchem aktywnym, wobec tego kiedy śpimy, mięsień okrężny oka pracuje tonicznie.
Rehabilitacja stomatologiczna w obrębie mięśni twarzy to nauka interdyscyplinarna. Niewielu specjalistów wie jak bardzo może pomóc dobry fizjoterapeuta.
Warto wspomnieć, że mięsień okrężny oka jest antagonistą mięśnia dźwigacza powieki górnej, który uznawany jest za mięsień mimiczny jak i mięsień gałki ocznej unerwiany przez nerw okoruchowy. Zatem „zawadiackie” mrugnięcie okiem, jest świetnym testem przodownictwa dla nerwu twarzowego jak i okoruchowego.

Rehabilitacja twarzy jest częścią pracy terapii manualnej

Powyższa para, może także odpowiadać, za tak nie lubiane zmarszczki. Niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej będzie kompensowana przez mięśnie górnego piętra twarzy np. mięsień czołowo-potyliczny czy mięsień marszczący brwi, nasilając zmarszczki czołowe.
rehabilitacja twarzy
Dodatkowo wraz z wiekiem, przebudowa okolicy oczodołowej i wzmożenie aktywności mięśnia okrężnego oka będzie potęgowała efekt „kurzych łapek”. Mięsień okrężny oka jest bardzo istotnym mięśniem. Nie tylko jako wyrazowy pomocnik i protektor oka ale także ważny tester balansu kondukcyjnego dwóch nerwów czaszkowych. Zwracajmy na niego uwagę nie tylko ze względów estetycznych…
W przypadku zaburzeń w obrębie pracy mięśni twarzy warto skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty.

Rehabilitacja twarzy – terapeuta Kraków

Rehabilitacja twarzy to nietypowa forma fizjoterapii. Szczególnie ważne jest sprawdzenie kompetencji specjalisty i wcześniejsze zapoznanie się z jego doświadczeniem.
Rehabilitacja stomatologiczna w Krakowie to część profesji naszego specjalisty Patryka Kardasza autora powyższego tekstu.
Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *