fbpx

Blog

> Najczestsze-problemy-biegacza

Najczęstsze problemy biegacza.

Ból  podudzia.

W euforii noworocznych postanowień oraz przypływie wiosennej energii coraz więcej osób zaczyna biegać. Ból przedniej części podudzia to problem aż 55% osób biegających. Wiele z nich rozpoczyna przygodę z bieganiem nie poprzedzając tego odpowiednim przygotowaniem motorycznym organizmu lub zbyt intensywnym treningiem.  Skutkuje to przeciążeniem w obrębie układu mięśniowo – więzadłowego. Jednym z objawów jest ból przedniej części podudzia. Dotyczy on głównie osób uprawiających bieganie (na długim i krótkim dystansie , po twardym i miękkim podłożu) lecz także osób uprawiających  sporty z dynamiczna zmianą kierunku ruchu np. piłka nożna, hokej, koszykówka , squash, tenis ziemny jak i taniec.

Co może być przyczyną takich dolegliwości??

Powodów dolegliwości może być wiele. Istotne jest dokładne zdiagnozowanie problemu. Pierwszym i najważniejszym elementem jest szczegółowy wywiad z pacjentem.  Pytania m. in. dotyczące charakteru i topografii bólu , czynników prowokujących ból oraz jego nasilenie i zmniejszenie, dobowy rytm bólu. Kolejnym etapem jest badanie przedmiotowe.  Często niezbędne będzie wykonanie badania obrazowego – USG, MRI, RTG, TK. Robi się to  w celu zróżnicowania schorzenia , zdiagnozowania stopienia nasilenia jak również monitorowania przebiegu terapii (w późniejszym etapie leczenia).

Co powoduje ból podudzia?

Ma to duże znaczenie, gdyż powodów bólu przedniej części podudzia może być wiele. M.in. złamanie zmęczeniowe kości , zapalenie ścięgna czy zespół ciasnoty przedziałów powięziowych, który postaram się krótko wytłumaczyć .

Trochę anatomii…

Dolegliwości bólowe w kończynie dolnej w przypadku zespołu ciasnoty przedziałów powięziowych spowodowane są kompresją tkanek otoczonych przez powięź. Powięź otacza mięśnie goleni, naczynia krwionośne i nerwy. Tworzy nieelastyczne „opakowanie” –  zatem w trakcie wysiłku fizycznego w przypadku zwiększenia objętości struktur znajdujących się wewnątrz, dochodzi do wzrostu ciśnienia i nadmiernej kompresji. Zwiększone ciśnienie może doprowadzić do zaburzenia pracy mięśni i nerwów, a także ucisku na naczynia krwionośne czyli zaburzenie ukrwienia.

bol uda fizjoterapia sportowa krakow fizjoterapeuta krakow

Ból w przypadku chronicznego zespołu ciasnoty przedziałów powięziowych pojawia się tylko podczas aktywności fizycznej. Najczęściej powtarzalnie po upływie 15-20 min od rozpoczęcia biegu lub każdorazowo po przebiegnięciu podobnego dystansu. Charakterystyczne jest tu natychmiastowe ustąpienie dolegliwości po zaprzestaniu wysiłku. Objawy jakie najczęściej występują  to ból, palenie lub uczucie zmęczenia kończyny dolnej.

Jak wygląda diagnostyka?

Pomimo diagnostyki obrazowej (MRI, USG itp.) jedynym obiektywnym sposobem potwierdzenia rozpoznania jest pomiar ciśnienia wewnątrz przedziałów powięziowych. Badanie polega na wkłuciu igły do danego przedziału i wykonania pomiaru. W razie potrzeby badanie można wykonać pod kontrolą USG. Ciśnienie mierzone jest przed, w trakcie i po aktywności fizycznej.

Leczenie bólu przedniej części podudzia.

Leczenie chronicznego zespołu przedziałów powięziowych  jest dwutorowe. Należy rozpocząć od modyfikacji treningu czyli zmniejszeniu intensywności treningu, skróceniu długości kroku –  gdyż im większe tempo biegu i mocniejsze uderzanie stopami o podłoże, tym wyższe ciśnienie w przedziale. Równocześnie konieczna jest współpraca z fizjoterapeutą, który przeanalizuje biomechanikę kończyny i technikę biegu. Specjalista  zastosuje techniki terapii manualnej wpływające na zmniejszenie napięcia struktur jako leczenie miejscowe oraz przekaże dalsze zalecenia i plan terapii :  leki przeciwzapalne , wkładki korygujące , dobór właściwego obuwia

rehabilitacja uda krakow bol podczs biegania fizjoterapeuta sportowy krakow

W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi odpowiednich rezultatów, rozważyć można zabieg fasciotomii . Polega on na odbarczeniu powięzi poprzez jej szerokie nacięcie, co pozwala na uwolnienie znajdujących się pod nią mięśni naczyń i nerwów. Należy wspomnieć, iż w literaturze medycznej ryzyko nawrotu szacuje się od 3-17%. Może być ono związane m.in. z wytworzeniem się zaciskających blizn w miejscu przecięcia powięzi lub dalszymi błędami treningowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *