Tylko dobrze zaplanowane leczenie ortodontyczne może dać pozytywny efekt. Czy i dlaczego warto popatrzeć holistycznie na pacjenta w gabinecie ortodontycznym? Co do zaoferowania ma wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego i u logopedy w kontekście przygotowania pacjenta do leczenia ortodontycznego?
Leczenie ortodontyczne – czy to tylko problem „zębów”?
Wady zgryzu, nieprawidłowe ustawienie zębów czy inne problemy ortodontyczne mogą mieć różne przyczyny. Wiadomo, że organizm, który jest odpowiednio zbalansowany od każdej strony działa prawidłowo, to dlaczego zatem dochodzi do dysfunkcji ortodontycznych? Trzeba wiedzieć, że najmocniejszą strukturą w organizmie są zęby, ponieważ są cechują się one największą gęstością. Jak wielka musi działać siła zewnętrzna, że doprowadza ona bezpośrednio lub pośrednio do zrotowania się zęba?
Zanim zacznie się pracę z korekcją ustawienia zębów czy stawów skroniowo-żuchwowych warto sprawdzić, czy nie ma wzmożonego napięcia w najbliższym rejonie, które może cały czas wpływać na obecną już dysfunkcję. Z uwagi na to, że mowa tutaj o obszarze głowy i czaszki to tych możliwości jest bardzo dużo. Można tutaj wymienić chociażby połączenia stawowe kręgosłupa, łańcuchy mięśniowo-powięziowe czy nawet sam język, który ma bardzo bliski kontakt z zębami. Choć jest on mięśniem, to praca z nim wykonywana jest częściej w gabinecie logopedycznym niż fizjoterapeutycznym. Nie można również zapomnieć o badaniu kręgosłupa czy miednicy w diagnostyce problemu, z którym pacjent przyszedł.
Fizjoterapia stomatologiczna – w czym może pomóc?
Fizjoterapeuta, który specjalizuje się w tematyce stomatologicznej, pracuje na co dzień głównie ze stawami skroniowo-żuchwowymi, mięśniami twarzy, głową czy szyją. Choć jest to bardzo niewielki obszar terapeutyczny, to jest on niezwykle istotny dla całego ciała. Stawy skroniowo-żuchwowe pośrednio wpływają przykładowo na stawy krzyżowo-biodrowe. Nowoczesna fizjoterapia coraz bardziej kieruje się w stronę specjalizacji, aby móc jeszcze lepiej pomagać pacjentom. Z roku na rok zwiększa się świadomość ludzi nie tylko na temat fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych, ale także fizjoterapii uroginekologicznej czy fizjoterapii pediatrycznej.
Coraz częściej w gabinetach stomatologicznych są obecni także fizjoterapeuci i logopedzi. To pokazuje, jak ważna jest współpraca między tymi dwoma profesjami medycznymi. Współpraca dwóch specjalistów pomaga zoptymalizować cały proces leczenia i sprawić, by był dla pacjenta bardziej komfortowy. Metody fizjoterapii stomatologicznej opierają się w dużej mierze na technikach mięśniowo-powięziowych czy elementach terapii manualnej. Terapia nie sprawia pacjentowi większego dyskomfortu, tym bardziej, że odbywa się ona w dużej mierze w jamie ustnej. Fizjoterapeuta stomatologiczny często zleca również domowe metody autoterapii, aby poza gabinetem dalej pracować nad usprawnieniem pracy stawów skroniowo-żuchwowych.
Kompleksowe podejście do leczenia ortodontycznego
Konsultacja logopedyczna i fizjoterapeutyczna powinna być obowiązkowym elementem planowania procesu leczenia ortodontycznego. Celem takiej współpracy między specjalistami jest uzyskanie trwałych efektów leczenia. Jeśli siła zewnętrzna, która doprowadziła do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi czy zgryzem, dalej będzie obecna, to jakie jest prawdopodobieństwo, że po skończonym leczeniu problem nie nawróci?
Warto podejść holistycznie do leczenia ortodontycznego i wyeliminować zawczasu wszystkie możliwe czynniki, które będą ten proces zaburzać. Fizjoterapeuta stomatologiczny może być również pomocny na etapie noszenia aparatu ortodontycznego, aby poprawiać komfort życia pacjenta zwłaszcza w początkowym etapie leczenia. Wizyta u logopedy natomiast będzie pomocna, aby poprawić pracę języka. W medycynie największe efekty daje zawsze kompleksowe podejście do pacjenta!