fbpx

Czy fizjoterapia pomaga w bolesnych miesiączkach?

Okazuje się, że w prosty i szybki sposób jesteśmy w stanie skutecznie pomóc. W wielu przypadkach dolegliwości są tak intensywne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Zwykle objawiają się w formie intensywnych skurczów w dole brzucha. Ból może promieniować również w okolicę pachwin, ud i kręgosłupa lędźwiowego.

Przyczyn dolegliwości jest wiele. Mogą one być spowodowane np. nadmiernym stężeniem estradiolu, który zwiększa czynność skurczową macicy, przez co przepływ krwi przez narząd jest utrudniony. Nadmiar progesteronu natomiast będzie wpływał na zwiększenie poziomu prostaglandyn, co z kolei uwrażliwia na bodźce bólowe. Kolejną z przyczyn mogą być także przewlekłe stany zapalne, endometrioza, mięśniaki, lub niedoczynność tarczycy. Większość z nich możemy leczyć objawowo. Ale co w sytuacji, gdy mimo wszystko stan się nie poprawia?

Istnieje kilka rozwiązań, które nie zawsze są bezpieczne
– Prądy TENS
– Wszelkiego rodzaju gorące termofory
– Kąpiele
Przynoszą chwilową ulgę, ale jednocześnie wiążą się z ryzykiem nasilenia krwawień. Wiele środków przeciwbólowych czy rozkurczowych jest po prostu za słaba dla najcięższych przypadków. Istnieje jeszcze jedna możliwość – co raz bardziej znany i zdecydowanie bezpieczny kinesiotaping powszechnie stosowany w rehabilitacji ruchowej.

W przypadku dolegliwości bólowych podbrzusza ulgę przynosi aplikacja jednej taśmy nadłonowo, drugiej prostopadle względem niej, a trzeciej – poziomo w dolnej części odcinka lędźwiowego. W przypadku dolegliwości w okolicy krzyżowej – 4 taśmy krzyżujące się wzajemnie w miejscu występowania największego bólu. Zastosowana technika przestrzenna odciąża tkanki, zmniejsza nacisk na receptory bólowe oraz poprawia krążenie krwi.

Czy to działa, czy to tylko placebo? Nie mamy obaw, by tą metodę polecać. Została ona przebadana przez ginekologów, ortopedów oraz fizjoterapeutów: wyniki końcowe pokazują, że w grupie kobiet, u których zastosowano taśmy 2 dni przed wystąpieniem menstruacji i utrzymywano je 7 dni, odczuwany ból był znacząco mniejszy.

Każdy organizm jest inny i nie każda metoda będzie skuteczna, aczkolwiek zachęcamy pytać swoich specjalistów od rehabilitacji ruchowej o możliwości mogące przynieść poprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *