fbpx

Co mają wspólnego blizny z fizjoterapią

Z roku na rok nasza wiedza z zakresu fizjoterapii jest większa. Dzięki temu zwiększa się również cały zasięg jej oddziaływania na to co najważniejsze- czyli na ludzkie ciało. Co za tym idzie, świadomość pacjentów znacznie się powiększa, i odkrywają, że nie tylko kręgosłup może boleć i uprzykrzać życie. Dzisiaj poruszamy temat, a właściwie strukturę, nad którą również trzeba pracować pod kątem rehabilitacji. Strukturą mogącą dawać dolegliwości, o jakie dotychczas byśmy jej nie podejrzewali – BLIZNA.

Czym jest właściwie blizna?

W dużym uproszczeniu jest to efekt uszkodzenia skóry, tkanki podskórnej, powięzi powierzchownej a czasem znacznie głębiej ulokowanych tkanek. Warto dodać, że wygląd blizny jest zależny od typu urazu tkanki, także inaczej będzie wyglądał efekt oparzenia a inaczej cięcia czy rozerwania.

Jak blizna może oddziaływać na nasz aparat ruchu?

Wyobraźmy sobie, że mamy na sobie podkoszulek i bluzę. Nagle zostały przecięte i pozszywane między sobą. Na zewnątrz wyglądają inaczej niż na początku, ale generalnie nie ma dziury. Problem jest taki, że nie poruszamy się w tym już tak komfortowo ponieważ koszulka nie „pracuje” prawidłowo względem bluzy. Tutaj dochodzimy do meritum. Blizna to nie tylko zmiana wyglądu zewnętrznego i estetyki, ale zaburzenie mechaniki i ślizgu tkanek między sobą, a to już może znacznie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie.

Jakie konsekwencje mogą wynikać z nierozpracowanej blizny?

Tutaj pojawiają się informacje, o których bardzo często pacjenci nie mają pojęcia. Blizny mogą być miejscem powstawania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Zdarzają się sytuacje uwięźnięcia nerwów czuciowych w zrostach otaczających bliznę, a to może produkować ból miejscowy lub promieniujący. Warto też spojrzeć na ten problem z szerszej perspektywy. Jeżeli w wyniku zbliznowacenia dojdzie do ograniczonej ruchomości, zmieni się funkcjonowanie aparatu ruchu. Spowoduje to większe zużycie energii a także przeciążenia w innych obszarach ciała.

Warto podać kilka przykładów:

  1. Sztywne i twarde blizny po rekonstrukcji ACLa mogą znacznie ograniczyć ruch zgięcia.
  2. Blizna po torakotomii (chirurgiczne otwarcie klatki piersiowej) może wpłynąć na bolesność odcinka piersiowego kręgosłupa
  3. Blizna po cięciu cesarskim może wzmagać bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Podsumowując:

1.Blizna może zaburzać funkcjonowanie twojego ciała, nawet w odległych miejscach, zwłaszcza jeżeli jest twarda i sztywna

2.Z blizną jest jak z każdym urazem. Im szybciej zacznie się z nią pracować, tym efekty będą szybsze.

3. Jeżeli masz wątpliwości czy ten problem dotyczy Ciebie, skontaktuj się z nami. Na pewno postaramy Ci się pomóc

Dlatego nie czekaj, udaj się do fizjoterapeuty, bo może przyczyna twojej dolegliwości leży w miejscu, którego do tej pory nie brałeś pod uwagę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *