fbpx

ból głowy i kregosłupa a szpilki

Ból głowy i kręgosłupa może powodować nasze obuwie

Ach, te szpilki… Która kobieta ich nie lubi?! Dodają nam odwagi, pewności siebie, wydłużają i wysmuklają nogi, generalnie powodują, że czujemy się bardziej atrakcyjne. Mówi się , że mała czarna i szpilki są podstawą w każdej damskiej szafie… Myślę, że nie tylko kobiety się zgodzą z tym stwierdzeniem, prawda Panowie? 😉
Pomimo tej magii, którą niewątpliwie mają w sobie buty na obcasie, częste chodzenie w takim obuwiu wpływa negatywnie na nasz aparat ruchu. Pozwólcie, że przybliżę Wam trochę bardziej szereg zmian, do jakich dochodzi w naszym organizmie.
Zacznijmy od samego dołu – stopy.

Dolegliwości bólowe stóp

Pod wpływem zwiększenia wysokości pod piętą, ciężar ciała wędruje na przodostopie, w wyniku czego często dochodzi m.in. do obniżenia łuku poprzecznego stopy, powstawaniu palucha koślawego oraz usztywnienia ścięgna Achillesa. Pogorszeniu ulega przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co z kolei sprzyja obrzękom.
Stawy kolanowe ulegają kompresji, co powoduje zwiększone napięcie mięśnia czworogłowego i szybsze zużycie więzadeł i torebki stawowej. Miednica wędruje do przodopochylenia, a w celu wyrównania tego położenia nasza górna część ciała przesuwa się w tył. W wyniku jej kompensacji dochodzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej, co zwiększa napięcie tkanek w obrębie kręgosłupa i często w tym rejonie oraz w okolicy karku dochodzi do powstawania bólu.

bol glowy fizjoterapia kobiet bol stopy

 

Ból głowy

Kobiety, które dużo chodzą na szpilkach nierzadko mają przewlekłe bóle głowy, a tabletka przeciwbólowa nie stanowi tutaj dobrego rozwiązania. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie powyżej wymienione zmiany wpływają na zwiększenie napięcia m.in. w taśmie powierzchownej tylnej. Taśma ta rozciąga się od podeszwowej części stopy przez cały tył ciała aż do łuków brwiowych. Stąd silny wpływ napiętego i skróconego rozścięgna podeszwowego i mięśni łydek na, zlokalizowany na końcu tego łańcucha, czepiec ścięgnistego i rozcięgno naczaszne, których napięcie może wywoływać bóle głowy.

Nasze rozwiązanie

Reasumując – im wyższy obcas tym, większe zaburzenia statyki ciała. Niższe buty są bliższe naszemu fizjologicznemu ustawieniu. W trosce o swoje zdrowie zachęcam do chodzenia jak najczęściej w wygodnym płaskim obuwiu . Jeśli jednak chcesz raz na jakiś czas zaszaleć w wysokich szpilkach, to wybierz te, które mają platformę pod podeszwą albo te z niższym obcasem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *