fbpx

Ból uda-rehabilitacja sportowa

Ból uda – prawidłowe rozpoznanie problemu

Ból uda może być wywołany przez zmiany przeciążeniowe oraz urazy sportowe. Jest to jedna z częstych dolegliwości osób aktywnych fizycznie. Prawidłowe poznanie nawyków ruchowych oraz ocena funkcjonalna stanu zdrowia pacjenta są kluczowe w podjęciu prawidłowej formy rehabilitacji ruchowej.

Opis przypadku pacjenta

Pacjentka, która regularnie trenuje taniec oraz prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci zgłosiła się do naszej placówki z dolegliwościami w obrębie grupy kulszowo-goleniowej. W przeszłości doznała licznych urazów w obrębie
mięśnia dwugłowego i półścięgnistego. Największym problemem dla pacjentki jest częste kłucie powyżej dołu podkolanowego zarówno w prawej jak i lewej kończynie podczas treningów.
W badaniu klinicznym stwierdzono nadmierne przodopochylenie miednicy, hiperlordozę w odcinku lędźwiowym a także mocno przesunięty w kierunku przednim środek ciężkości. Pacjentka opierała bardzo dużą część ciężaru ciała na przedniej krawędzi stopy. Jak dobrze pamiętamy wszystkie 3 mięśnie znajdujące się na tylnej stronie uda przyczepiają się do guza kulszowego. Dlatego też wszystkie powyższe objawy kliniczne wskazywały na przeciążenie grupy kulszowo-goleniowej. Terapia w dłużej części polegała na ćwiczeniach wykonywanych najpierw pod okiem terapeuty następnie w warunkach domowych. Główne cele w terapii były następujące :

rehabilitacja uda krakow bol podczs biegania fizjoterapeuta sportowy krakow

Ból uda- zalecenia fizjoterapeuty

  •  Zmiana położenia środka ciężkości,
  • nauka stabilizacji kończyn dolnych, podparcia na trzech punktach stopy,
  •  automasaż mięśnia czworogłowego,
  •  aktywizacja mięśni : pośladkowego średniego i wielkiego,
  •  wzmacnianie mięśni grupy kulszowo-goleniowej

Reasumując powodem problemów z którymi zgłosiła się pacjentka było osłabienie mięśni tworzących grupę kulszowo goleniową oraz wady postawy które bezpośrednio wpływają na działanie tej grupy mięśniowej. Często na pierwszy rzut oka nie istotne schorzenia mogą doprowadzić do licznych mikrouazów wpływających na komfort treningu i osiągane wyniki.
Jeżeli zmagasz się z podobnym problem lub chciałbyś nas o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *