Urazy sportowe

> > Urazy-sportowe

Urazy sportowe sa to kontuzje ,których doznajemy w trakcie wykonywania swoich ulubionych dyscyplin.  Należałoby podzielić je na te, których doznajemy w trakcie jednego niekontrolowanego ruchu który przekracza fizjologiczne zakresy dla danego stawu ( np: skręcenie, zwichnięcie) oraz te które wynikają z długotrwałego powtarzania tych samych ruchów w niewłaściwy sposób w trakcie wykonywania swoich ćwiczeń.

Pierwsza grupa urazów sportowych to tzw ostre urazy. Bardzo ważne w tych pierwszych chwilach jest dokładna diagnoza i określenie zakresu i stopnia uszkodzenia. Należy określić czy doszło do naciągnięcia, naderwania czy przerwania ciągłości danej struktury. Z statystyk wynika że najczęstszym stawem który doznaje urazu jest kolano później staw skokowy i kolejne stawy w obrębie ręki. Taerapeci posiadaja w swoim wahlarzu umiejetnosci konkretne testy które dadzą obraz tego jaka struktura w stawie jest uszkodzona, czy jest uszkodzona i pozwoli określić jakie kroki należy dalej podjąć w konsekwencji. Po wstępnym badaniu funkcjonalnym terapeuta stwierdzi czy dalsza diagnostyka obrazowa jest konieczna to znaczy czy warto wykonać badania RTG, USG czy MRI. Terapeuta również nauczy kontuzjowanego jakie kroki należy podjąć w pierwszych godzinach i dniach po urazie sportowym oraz jeżeli będzie taka konieczność zabezpieczy tapami dany region ciała.

Druga grupa urazów sportowych są to zmiany w stawach i mięśniach jakie zachodzą w wyniku długotrwałego treningu. Jeżeli chodzi o tą grupę urazów sportowych to poszczególne kontuzje opisaliśmy już wyżej w innych zakładkach

Inne zabiegi z tej kategorii.