fbpx

Urazy sportowe

Urazy sportowe to przeważnie kontuzje, których doznajemy w trakcie uprawiania swoich ulubionych dyscyplin.  Należy podzielić je na te, których doznajemy w trakcie jednego, niekontrolowanego ruchu, który przekracza fizjologiczne zakresy dla danego stawu (np: skręcenie, zwichnięcie) oraz te, które wynikają z długotrwałego powtarzania identycznych ruchów w niewłaściwy sposób.

Pierwsza grupa urazów sportowych to tzw. ostre urazy. W tym przypadku bardzo istotna jest szybka, dokładna diagnoza oraz określenie zakresu i stopnia uszkodzenia. Należy określić czy doszło do naciągnięcia, naderwania, czy  też przerwania ciągłości danej struktury. Ze statystyk wynika, że najbardziej urazowym stawem jest kolano, na drugim miejscu znajduje się staw skokowy, w dalszej kolejności – stawy w obrębie ręki. Terapeuci posiadają w wachlarzach swoich umiejętności konkretne testy, które dają obraz uszkodzonej w stawie struktury, co pozwala podjąć dalsze, konkretne terapeutyczne kroki. Po wstępnym badaniu funkcjonalnym terapeuta stwierdzi czy dalsza diagnostyka obrazowa jest konieczna (czy warto wykonać dodatkowe badania RTG, USG bądź MRI). Fizjoterapeuta  upewni się również, że pacjent doskonale wie jakie czynności (i w jaki sposób) może wykonywać, biorąc pod uwagę wszelkie ważne w tym zakresie aspekty. Jeżeli zaistnieje taka konieczność – zabezpieczy tapami odpowiednią okolicę ciała.

Druga grupa urazów sportowych są to zmiany w stawach i mięśniach, jakie zachodzą w wyniku długotrwałego treningu. Poszczególne kontuzje zostały opisane w odpowiednich zakładkach naszej strony internetowej.