Rehabilitacja Stomatologiczna

> > Rehabilitacja-stomatologiczna

Pomagamy przez rehabilitację aparatu żucia

 

Częste bóle głowy, szczękościsk, ścieranie powierzchni zębowej, ból podczas ziewania, gryzienia to wszystko może świadczyć o tym, że masz problemy w obrębie rehabilitacji stomatologicznej.

Aby poznać istotę rehabilitacji stomatologicznej, warto poznać budowę najważniejszych obszarów naszego organizmu. Staw skroniowo-żuchwowy to połączenie znajdujące się z przodu naszego ucha, tworzy je głowa żuchwy oraz kość skroniowa. Staw skroniowo-żuchwowy jest stawem piętrowym czyli pomiędzy łączącymi go kośćmi znajduje się krążek (jak łąkotki w kolanie), którego uszkodzenia lub przyblokowania mogą wywoływać ból lub zmniejszoną ruchomość. Staw ten otacza wiele więzadeł i duża ilość tkanki łącznej mogącej być przyczyną dolegliwości z uwagi na nieustanne używanie stawu – mówienie oraz jedzenie. Głównym mięśniem zaopatrującym staw w ruch jest żwacz, uważany za jeden z najsilniejszych mięśni. Jego ciągła praca, często asymetryczna, jest przyczyną wielu przeciążeń, a stres wywołujący u ludzi zaciskanie zębów powiększa tylko prawdopodobieństwo powstania problemu.

 

Dolegliwości prowadzące do rehabilitacji

 

Powodów dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i jednocześnie skorzystania z rehabilitacji stomatologicznej jest wiele, najczęstsze to: asymetryczna praca stawów czyli zły schemat ruchowy, zablokowania stawów np. blokujący się krążek, niestabilność stawów np. spowodowana uderzeniem w twarz, problemy z tkankami miękkimi występującymi głównie z powodu przeciążeń. Przyczyn dysfunkcji również jest wiele. Niektórą są proste do wykrycia jak: ostry uraz, problemy stomatologiczne – wyrzynające się ósemki, bruksizm, próchnica czy złe nawyki – żucie gumy po jednej stronie ust.

Problem prowadzący do rehabilitacji stomatologicznej może być (i zazwyczaj jest) też bardziej skomplikowany. Staw skroniowo-żuchwowy jest sprzężony (jego praca jest połączona/współzależna) z wieloma miejscami w naszym ciele – mięśnie podpotyliczne i karku, mięśnie obręczy barkowej i mięśnie twarzy. Ten złożony system „naczyń połączonych” wraz z przewlekle występującym stresem i częstymi problemami stomatologicznymi ukazuje jak wiele może być przyczyn tej dysfunkcji jak i samych rodzajów dysfunkcji skłaniających do korzystania z usług rehabilitacji stomatologicznej.  Z tego też powodu proces rehabilitacji skupia się na bardzo dokładnej diagnostyce i ścisłym określeniu problemu. Zazwyczaj konieczna jest również współpraca ze stomatologiem gdyż prawie zawsze, w tym przypadku, problemy obu dyscyplin się łączą. Zabiegi rehabilitacyjne polegają głównie na równoważeniu napięcia tkanek miękkich, optymalizacji ruchu stawowego z pomocą terapii manualnej oraz edukacji pacjenta i zmianie krzywdzących przyzwyczajeń, uzyskując zmniejszenie obciążenia całego kompleksu stawów skroniowo-żuchwowych. W rehabilitacji stomatologicznej stawów skroniowo-żuchwowych specjalizują się terapeuci z Krakowskiej Fabryki Zdrowia.