Rehabilitacja Stawów Skroniowo – Żuchwowych

> > Rehabilitacja-stawow-skroniowo-zuchwowych

Częste bóle głowy, szczękościsk, ścieranie powierzchni zębowej, ból podczas ziewania, gryzienia to wszystko może świadczyć o tym, że masz problemy w obrębie rehabilitacji stomatologicznej.

Staw skroniowo-żuchwowy to połączenie znajdujące się z przodu naszego ucha, tworzy je głowa żuchwy oraz kość skroniowa. Staw nietypowy i bardzo specjalny. Staw skroniowo-żuchwowy jest stawem piętrowym czyli pomiędzy łączącymi go kośćmi znajduje się krążek ( jak łąkotki w kolanie ), którego uszkodzenia lub przyblokowania mogą wywoływać ból lub zmniejszoną ruchomość. Staw ten otacza wiele więzadeł i tkanki łącznej mogącej być przyczyną dolegliwości z uwagi na nieustanne używanie stawu – mówienie oraz jedzenie. Głównym mięśniem zaopatrującym staw w ruch jest żwacz, uważany za jeden z najsilniejszych mięśni. Jako ciągła praca, często asymetryczna, jest przyczyną wielu przeciążeń, a stres wywołujący u ludzi zaciskanie zębów powiększa tylko prawdopodobieństwo powstania problemu.

Powodów dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest wiele, najczęstsze to: asymetryczna praca stawów czyli zły schemat ruchowy, zablokowania stawów np. blokujący się krążek, niestabilność stawów np. spowodowana uderzeniem głową, problemy z tkankami miękkimi występującymi głównie z powodu przeciążeń.

Przyczyn dysfunkcji również jest wiele. Niektóre są proste do wykrycia jak: ostry uraz, problemy stomatologiczne – wyrzynające się ósemki, bruksizm, próchnica czy złe nawyki – żucie gumy po jednej stronie ust. Problem może być ( i zazwyczaj jest) też bardziej skomplikowany.

Staw skroniowo-żuchwowy jest sprzężony ( jego praca jest połączona/współzależna ) z wieloma miejscami w naszym ciele – mięśnie podpotyliczne i karku, mięśnie obręczy barkowej i mięśnie twarzy. Ten złożony system „naczyń połączonych” wraz z przewlekle występującym stresem i częstymi problemami stomatologicznymi ukazuje jak wiele może  być przyczyn tej dysfunkcji jak i samych rodzajów dysfunkcji.

Z tego też powodu proces rehabilitacji skupia się na bardzo dokładnej diagnostyce i ścisłym określeniu problemu. Zazwyczaj konieczna jest również współpraca ze stomatologiem gdyż prawie zawsze, w tym przypadku, problemy obu dyscyplin się łączą. Zabiegi polegają głównie na równoważeniu napięcia tkanek miękkich, optymalizacji ruchu stawowego z pomocą terapii manualnej oraz edukacji pacjenta i zmianie krzywdzących przyzwyczajeń uzyskując zmniejszenie obciążenia całego kompleksu stawów skroniowo-żuchwowych.

Rehabilitacją stawów skroniowo-żuchwowych specjalizują się terapeuci z Krakowskiej Fabryki Zdrowia.

Inne zabiegi z tej kategorii.