Rehabilitacja ręki

> > Rehabilitacja-reki

Urazy jak i rehabilitacja ręki czyli nadgarstka, dłoni i palców do niedawna przydarzały się głównie adeptom sztuk walki i sportowcom wyczynowym. Obecnie wielu z nas uczestniczy w długodystansowych biegach z przeszkodami, jeździ na snowboardzie, rolkach, czy szyje na drutach. Sport na stałe wszedł do naszego życia niestety wraz ze swoimi urazami. Wymienione grupy osób są szczególnie narażone na ostre urazy ręki. Do urazów ostrych ręki dochodzi głownie przy upadkach lub jej wykręceniach.

Pierwszą częścią rehabilitacji jest diagnoza czyli określenie konkretnej uszkodzonej struktury lub struktur. Przy podejrzeniach większych uszkodzeń jak złamania lub naderwania często potrzebna jest konsultacja ortopedyczna w celu wykonania badania obrazowego RTG lub USG. W innych przypadkach rehabilitacja skupia  się na zapewnieniu najlepszych warunków regeneracji tkankom oraz do uzyskania pełnego bezbolesnego zakresu ruchu.

Następnie rozpoczyna się praca z obciążeniem oraz stabilizacja uszkodzonego kompleksu co samo w sobie jest zabezpieczeniem przed dalszymi kontuzjami. Jeśli pacjent uprawia sport to jest to  często moment powrotu do treningu z mocno zredukowanym obciążeniem.

Na schorzenia przewlekłe ręki narażone są głównie osoby dużo jej używającej. Pisanie, prace manualne, majsterkowanie, długie utrzymywanie przedmiotów w ręce to podstawowe czynności mogące w konsekwencji zbyt dużych ( lub zbyt długo działających) sił przeciążyć kompleks nadgarstka. Opieki i doraźnych zabiegów rehabilitacyjnych ręki( często całej od nadgarstka do palców) powinni również poddawać się muzycy, sportowcy sztuk walk, ciężarowcy, osoby bardzo dużo piszące jako profilaktyka przeciążeń, na które są wyjątkowo narażeni z powodu specyfiki powtarzającego się schematu ułożenia dłoni.

Rehabilitacja schorzeń przewlekłych może przebiegać bardzo różnie w zależności od przeciążonej struktury. Zazwyczaj jednak terapia tkanek miękkich przedramion oraz terapia manualna skomplikowanego kompleksu nadgarstka jest pierwszym krokiem. Podczas przeciążeń często dochodzi również do zapaleń i nadwyrężeń takich struktur jak więzadła, ścięgna czy pochewki mięśniowe. Oprócz terapii powięziowych można zalecić głęboką oscylację, która znacząco przyspiesza proces rehabilitacji, a czasem jest niezbędna jeśli proces jest bardzo nasilony lub trwa już od dłuższego czasu.

Inne zabiegi z tej kategorii.