Rehabilitacja Kręgosłupa

> > Rehabilitacja-kregoslupa

Proces rehabilitacji kręgosłupa zależy w głównej mierze od tego z jakim uszkodzeniem przyszło nam się zmierzyć. Podstawową rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to czy uraz jest ostry czy przewlekły. W urazach ostrych, nagłych jak upadki lub tych zdarzających się pierwszy raz ( np. postrzał) celem jest określenie uszkodzonej tkanki i/lub w wypadku kręgosłupa również przyblokowanego lub niestabilnego stawu. Następnym celem  rehabilitacji jest stworzenie uszkodzonej tkance najlepszych warunków do regeneracji w warunkach domowych i w pracy oraz jeśli zajdzie potrzeba terapia usprawniająca i przyspieszająca proces leczenia. W trakcie i po zagojeniu tkanki zazwyczaj, z powodu zmniejszonego ruchu uszkodzonej okolicy, należy przez pewien czas wykonywać określony zestaw ćwiczeń. Przyspieszając w ten sposób powrót danego obszaru do normy i zabezpieczając go przed dalszymi uszkodzeniami.

Schorzenia chroniczne posiadają zazwyczaj dużo dłuższą historię niż urazy ostre i posiadają inny model rehabilitacji. Do dysfunkcji przewlekłych w kręgosłupie dochodzi głównie w dwóch przypadkach. Uraz występuje po raz pierwszy lecz jest wynikiem długiego, często wieloletniego, przeciążania danego odcinka kręgosłupa np. długie siedzenie w niepoprawnej pozycji, płaskostopie, zaburzenia postawy ciała. W tym przypadku zazwyczaj obszar pobolewa już wcześniej lub bóle ostrzejsze pojawiają się na krótki czas i same ustępują.

Drugi przypadek jest zasadniczo stadium bardziej zaawansowanym. Nie dość, że objawy pojawiały się, nie ustawały i człowiek decydował przyzwyczajać się do bólu, to z czasem zaczęły też występować bóle w innych okolicach ciała. Nie leczone schorzenie powodują często, w konsekwencji, nieprawidłowe obciążanie kolejnych partii ciała zaburzając ich ruch. Kolejne wtórnie źle pracujące obszary ciała rzutują dalej nie tylko na kolejne partie ciała, ale i z powrotem na kręgosłup powodując kolejne problemy. W ten sposób dochodzi do mocnego zatarcia źródła problemu co utrudnia, proces rehabilitacji.

Fizjoterapeuta skupia się więc, jeśli to możliwe, na określeniu głównej przyczyny, „wspólnego mianownika” wszystkich problemów poprzez całościowe podejście do pacjenta i dokładną analizę postawy i wzorców ruchowych. Problemów powodujących ból może być wiele główne z nich to: zablokowane i niestabilne stawy międzykręgowe, dyski i ich uciski na okolice ( np. nerw – rwa kulszowa), przeciążenia więzadłowo-mięśniowo-powięziowe. Następnie głównym celem jest odciążenie chorej tkanki i zmniejszenie lub likwidacja bólu. W procesie rehabilitacji schorzeń przewlekłych kręgosłupa kluczowym elementem jest zabezpieczanie tkanki przed dalszym nadmiernym obciążaniem. Raz uszkodzona tkanka może stać się wrażliwa i powtórne jej obciążanie często prowadzi do całkowitego powrotu problemu.

Dzięki rehabilitacji zmieniając wzorce ruchu na prawidłowe oraz poprawiając postawę i nadając kręgosłupowi odpowiednie krzywizny możemy wyleczyć problem często do końca życia.

Inne zabiegi z tej kategorii.