Rehabilitacja kolan

> > Rehabilitacja-kolan

Staw kolanowy to najbardziej skomplikowany anatomicznie staw w naszym ciele. Zabezpieczają go mocne więzadła i silne mięśnie, posiada też dodatkowe elementy jak chociażby łąkotki. Podobnie jak w wypadku większości urazów podstawowy podział to urazy ostre oraz schorzenia przewlekłe. Do ostrych urazów kolan dochodzi głownie podczas działania dużych sił bocznych lub skrętnych. Na tego typu incydenty szczególnie narażone są osoby uprawiające sport w którym staw skokowy jest zewnętrznie ustabilizowany np. narty, rolki, łyżwy piłka nożna. W takim przypadku cała siła zdarzenia przekazywana jest bezpośrednio na kolano.

Zazwyczaj urazom ostrym ulegają więzadła poboczne i krzyżowe przednie, łąkotki i ścięgno mięśnia dwugłowego uda. Najczęściej występujące uszkodzenia reagują dość charakterystycznie co ułatwia diagnostykę w procesie rehabilitacji kolan. Niestety na nogach chodzimy więc, prawie zawsze, będzie trzeba na pewien czas zaopatrzyć się w kule łokciowe aby umożliwić sobie bezbolesny chód. Początkowo rehabilitacja kolan skupi się na redukcji bólu, obrzęku ( pomocna tu jest bardzo krioterapia i głęboka oscylacja) oraz zapewnieniu uszkodzonym tkankom maksymalnie dobrych warunków regeneracji. Po osiągnięciu pierwszych celów rehabilitacja kolan skupia się na uzyskaniu bezbolesnego chodu, przysiadu, skoku, a następnie ćwiczeń z obciążeniem. W wypadku uszkodzenia aparatu więzadłowego kolana szybko wprowadzony jest proces stabilizacji i odzyskiwania czucia głębokiego ( priopriocepcja – czucie ułożenia ciała) aby zabezpieczyć kolano przed kolejnymi urazami.

Do powstania schorzeń przewlekłych dochodzi głównie z powodu przeciążenia całego stawu. Duże obciążenia, nadwaga, nieodpowiednia technika ćwiczeń, ale też dużo stania i siedzenia zaburzając balans w kolanie. Dodatkowo często występujące zaburzenia osi: koślawość, szpotawość, przeprosty zwiększają obciążenie konkretnych części ciała predysponując do ich uszkodzenia np. koślawość kolan nadwyręża łąkotkę boczną. Najczęściej przeciążane tkanki w naszym kolanie to rzepka i jej troczki, ścięgno mięśni czworogłowego i mięśni tyłu uda oraz kaletki i zachyłki stawowe. Przeciążenia prowadzą nie tylko do uszkodzenia danych struktur ale i zwiększają szanse na ich ostry uraz.

Po diagnostyce problemu rehabilitacja kolan skupia się na korekcji osi ustawienia kolan i całej kończyny dolnej oraz przyspieszeniu procesu pełnego gojenia stosując terapię manualną samego stawu oraz terapię tkanek mięśniowo-powięziowych bardzo licznych i ciasno ulokowanych w kolanie. Jeśli chód pacjenta jest bolesny należy zastosować kule łokciowe do czasu aż możliwe będzie pełne obciążanie nogi. Końcowym etapem jest korekcja ustawienia kolana w życiu codziennym i podczas treningu co, korygując wzorzec ruchowy, ma za zadanie zabezpieczyć aparat kolana przed dalszym przeciążaniem struktur, a co za tym idzie nawrotom schorzenia.

Inne zabiegi z tej kategorii.