Ostroga Piętowa

> > Ostroga-pietowa

Ostroga piętowa to popularne schorzenie w dzisiejszych czasach . Wygląda jak narośl na pięcie lecz nie jest nią w pełni. Do jej powstania dochodzi z powodu dwóch czynników. Pierwszym jest przeciążanie pięty. W wyniku przeciążania kości dochodzi do jej nadbudowy i powstania zwyrodnień -narośli kostnych. Czynnik ten wywołuje głównie nadwaga, zaburzenia osi kolan i problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa wywołujące nieodpowiednie ułożenia środka ciężkości.

Rehabilitacja ostrogi piętowej często zaczyna się od wykonania badania rentgenowskiego. Obraz ostrogi, jej wielkość widziana w badaniu RTG, jest jednak zazwyczaj dużo większy. Jest to spowodowane drugim czynnikiem. Od piety do początku kości palców biegnie długie pasmo łącznotkankowe ( rozcięgno podeszwowe) gdy w wyniku przeciążeń stopy dochodzi do jego zbyt dużego naciągania organizm rozpoczyna proces wapnienia przyczepu ( w tym wypadku na pięcie ) aby je wzmocnić. Czynnik, który głównie wpływa na przeciążenia struktur podeszwy to nadwaga oraz zaburzenia łuków stopy szczególnie płaskostopie. Te zwapnienia oraz zwyrodnienia pięty dają obraz ostrogi piętowej. Sama ostroga piętowa, zwapnienie, może ale nie musi wywoływać bólu. Bólowe odczucie wywoływane jest głównie przez zapalenie rozcięgna podeszwowego, występuje również czasem bez zwapnień, jednak blaszki kostne mogą decydowanie łatwiej podrażniać okolice pięty.

Ból w ostrodze piętowej jest charakterystyczny, ostry, z przedniej części pięty na podeszwie stopy. Nieprzyjemne doznania pojawiają się głównie wraz z obciążaniem stopy w tym podczas chodzenia. Zazwyczaj czym wysiłek dłuższym lub obciążenie większe tym ból się wzmaga. Nie leczona ostroga piętowa może przejść w stan przewlekły, w którym ból co prawda zazwyczaj maleje i jest „do zniesienia” ale rzeczywisty stan aparatu się pogarsza prowadząc do dalszych uszkodzeń i kolejnych dysfunkcji również w innych obszarach ciała. Głównym powikłaniem są bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa  z wymuszonego przesunięcia środka ciężkości ku przodowi by zmniejszyć obciążenie pięty i złagodzić ból.

Rehabilitacja ostrogi piętowej polega na ustabilizowaniu lub zwalczeniu stanu zapalnego okolicy jako rzecz pierwsza. Jeśli występuje zwapnienie można próbować działać falą uderzeniową oraz ultradźwiękami w celu ich usunięcia. Fizykoterapia jest również pomocna przy mocnych i trudno ustępujących stanach zapalnych. Leczenie ostrogi piętowej zawsze związane jest z dłuższym okresem czasu. Kiedy stan pacjenta umożliwia mu już normalny i prawidłowy chód oraz pierwsze ćwiczenia z obciążeniem ( bieganie lub ćwiczenia siłowe) leczenie ostrogi piętowej przechodzi w fazę zabezpieczenia i skupia się na korygowaniu ustawienia środka ciężkości poprzez stabilizację centralną oraz korekcji ustawienia łuków stup i osi kolan. W przypadku  nie leczonej ostrogi piętowej schorzenie często nawraca, co prawda ból chwilowo ustąpił ale przyczyna nie została zmieniona.

Inne zabiegi z tej kategorii.